Bağımsız sinema adına önemli işlere imza atan, bu yıl 73’üncüsü gerçekleştirilmesi planlanan Locarno Film Festivali iptal edildi. Festival ekibi, bağımsız sinemaya destek olmak amacıyla bir girişim başlattı.

Koronavirüs pandemisinin kültür-sanat ve sinema sektörünü olumsuz etkilemesinin ardından pek çok festival ertelenmeye ya da iptal edilmeye başlandı. Cannes Film FestivaliTribeca Film Festivali gibi öne çıkan festivaller internete taşınma kararı alırken bazı festivaller ise iptal edildi. O festivallerden biri ise uluslararası bağımsız sinema denildiğinde akla ilk gelen festivallerden 73. Locarno Film Festivali oldu.

Bu yıl 5-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan festival, İsviçre hükümetinin koronavirüs pandemisi önlemleri nedeniyle iptal edildi.  Avrupa’nın en büyük açık hava mekanı olan 8 bin kişilik Piazza Grande gösteri mekanı ile özdeşleşmiş olan Locarno Film Festivali’nin sanat direktörü Lili Hinstin, festivalin iptal edilmesi konusunda Variety‘ye şu açıklamayı yaptı:

“Pek çok farklı senaryoyu gözden geçirdik. Ama önceliğimiz festivalin fiziksel ortamını korumak oldu. Çünkü Locarno izleyicileri bu dev ekranla Piazza Grande’nin olduğu bir göl ve dağ arasındaki muhteşem bir yerde”

Uluslararası bağımsız (indie) sinemanın ve arkasındaki endüstrinin şampiyonu niteliğindeki festivalin açık hava ruhunu korumak adına iptal edildiği öğrenildi. Locarno’nun uzun yıllardır koruduğu açık hava atmosferinin bozulmaması adına çevrim içi festival seçeneğini uygulama fikri tercih edilmedi.

Locarno’dan Bağımsız Sinema Girişimi

Bu yıl 73’üncüsü gerçekleştirilmesi planlanan Locarno Film Festivali iptal edildi ancak festival ekibi sinema sektörünün pandemiden olumsuz etkilendiğini de göz önüne alarak bir girişim başlattı. “Locarno 2020 – For The Future Of Films” adı verilen girişime göre, koronavirüs nedeniyle filmleri engellenen ve ekonomik anlamda zarar gören yönetmenlere para ödülü verilecek. Bir “Özel Leopar Ödülü” uluslararası kategorideki bir yönetmene, bir “Özel Leopar Ödülü” ise İsviçreli bir sinemacıya verilecek. Ödüllerin sahiplerini belirleyecek olan jüri ise iki yönetmeden oluşacak.

Ayrıca Locarno koronavirüs pandemisi sebebiyle kapatılmak zorunda kalan İsviçre’deki arthouse sinema salonlarına destek olmak için ayrı bir girişime imza atmayı da planlıyor. İlerleyen günlerde Locarno 2020 – For The Future Of Films ile ilgili daha fazla detay paylaşılması bekleniyor.

 

Serap ILGIN | Fil’m Hafızası

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.