19. Transilvanya Uluslararası Film Festivali’nin kazananları belli oldu.

The Cloud In Her Room

Sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde düzenlenen 19. Transilvanya Uluslararası Film Festivali‘nin kazananları açıklandı. Eliza Scanlen’ın başrol oynadığı Avustralyalı yönetmen Shannon Murphy’nin ilk filmi Babyteeth, TIFF’in büyük ödülünü ve aynı zamanda 10 bin Euro değerindeki büyük ödülü kazandı. Film, uyuşturucu satıcısı Moses’a aşık olan ve ailesinin en kötü kabusu haline gelen ve ciddi şekilde hasta olan genç Milla’nın hikayesini anlatıyor. Babyteeth aynı zamanda İzleyici Ödülünün de sahibi oldu.

Festivalin jürisinde yapımcı Ada Solomon, yönetmen Adina Pintilie, oyuncu András Hatházi ve senaristler Csaba Székely ile Philip O Ceallaigh yer aldı. Festivalde En İyi Yönetmen ödülü iki isime verildi. Tim Mielants Patrickle ve Zheng Lu Xinyuan da The Cloud In Her Room ile ödülün sahipleri oldu.

Fidelity‘nin başrolünde yer alan Evgeniya Gromova, filmdeki performansıyla 1.000 Euro değerindeki En İyi Performans Ödülünü kazandı. Oyuncu yayınlanan video mesajda, “Hayatın durmadığını ve festivalin gerçekleştiğini görmekten mutluyum ve kazananlar arasında olduğum için minnettarım” dedi.

İlk kez açık havada düzenlenen TIFF, bu yıl 31 Temmuz-9 Ağustos tarihleri arasında 45.000 seyirci ağırladı. On gün boyunca film severler 49 ülkeden 157 filmi, 232 gösterimde 14 yerde izleyebildi. Festival 9 Ağustos’ta yönetmenliğini Benoît Delépine ve Gustave Kervern‘in yönetmenliğini üstlendiği Fransız komedisi Delete History ile sona erdi.

Festivalin kazananları şu şekilde,

Transilvanya Ödülü

BabyteethShannon Murphy

En İyi Yönetmen

Tim MielantsPatrick

Zheng Lu XinyuanThe Cloud In Her Room

Jüri Özel Ödülü

SisterSvetla Tsotsorkova

En İyi Performans

Evgeniya GromovaFidelity

İzleyici Ödülü

BabyteethShannon Murphy

Romanya Günleri

En İyi Film

Acasă, My HomeRadu Ciorniciuc

En İyi İlk Film

LegacyDorian Boguţă

Özel Gösterim

Ivana the TerribleIvana Mladenovic

En İyi Kısa Film

KaimosSara Tsorakidis

FIPRESCI Ödülü

Everything Will Not Be FineAdrian Pîrvu, Helena Maksyom

İzleyici Ödülü

So, What’s Freedom?Andrei Zincă

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.