Dünya prömiyerini 2020 Sundance Film Festivali’nde yapan, başrollerinde Anthony Hopkins ve Olivia Colman’ın bir araya geldiği  ‘’The Father’’ filminden merakla beklenen fragman yayınlandı.

Usta oyuncu Anthony Hopkins ve ‘’The Favourite’’  filmindeki başarılı performansıyla Oscar’a layık görülen Olivia Colman‘ı başrolde izleyeceğimiz, Florian Zeller‘in aynı adlı oyununun yürek burkan beyazperde uyarlamasında; Hopkins, demans hastalığından muzdarip olduğu için hayatı endişe verici bir hızla değişmeye başlayan Anthony karakterini canlandırıyor. Hopkins ve Colman’a Olivia Williams, Mark Gatiss, Rufus Sewell, Imogen Poots gibi başarılı isimler eşlik ediyor.

‘’The Father’’ son yıllarda adından oldukça söz edilen Fransız oyun yazarı Florian Zeller’in 2012 yılında kaleme aldığı ‘’Le Père’’ adlı tiyatro oyunundan beyaz perdeye uyarlandı. Filmin senaryosunu  yönetmen Florian Zeller, ‘’Dangerous Liaisons ‘’ filmiyle Oscar’a layık görülen Christopher Hampton ile birlikte kaleme aldı. Çağımızın aile yapısını ve aile bireylerini ele aldığı üçlemesinin ikincisi olan oyun,  The Guardian tarafından son on yılın en iyi oyunu olarak gösterilmiş ve  tüm dünyada oldukça ses getirerek bir çok ödüle layık görülmüştü. Filmin konusu ise şöyle; Demans hastalığından muzdarip Anthony, ona destek olmak üzere yola çıkan kızının yardımını ilk başta reddetse de, kızı ile birlikte Paris’e gitmeye ikna olur. Duygusal kaosa sürüklenen yaşlı adam, bir süre sonra hastalığın ilerlemesiyle etrafındaki yüzlere günden güne yabancılaşmaya başlar ve  yönünü iyice kaybeder. Kızı ise babasını hayata bağlı tutmak için elinden geleni yapar.

Florian Zeller, Ocak ayında ‘’The Father’’ ile ilgili EW’ye yaptığı açıklamada, “Fikrin amacı hiçbir zaman sadece demans hakkında dışarıdan bir hikaye anlatmak değildi. İzleyiciye bunama belirtilerini ana karakterin kafasındaymış gibi deneyimleme fırsatı vermekti.” dedi.  Zeller‘in kendi sahne oyunundan uyarlanan filmin, ilk kez sahneye çıktığı Sundance Film Festivali’nde de hem Colman hem de Hopkins için övgü dolu eleştiriler alması  Oscar tahminlerinde şimdiden üst sıralarda yerini aldığını belli etti.

Ülkemizde 16 Nisan 2021 tarihinde vizyona girecek olan filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.