Naomi Kawase’nin yönetmeni olduğu film Hikari (Aşkın Gözü-2017), Japonya – Fransa ortak yapımı. Misako, görme engelliler için filmleri tasvir eden bir yazardır. Misako filmlerin sessiz olan bölümlerini görme engelliler için önce betimlemekte daha sonra ise bir grup görme engelli ile birlikte bu betimlemelerin üstünden geçerek onların sağlamasını yapmaktadır. Misako, yapılan toplantıların birinde Nakamori’nin varlığını fark eder. Nakamori, Misako’nun betimlemelerini acımasızca eleştirmekte ve görme engellilerin hayal gücüne fazlasıyla müdahale ettiğini düşünmektedir. Misako, Nakamori’nin sert eleştirilerinden hiç hoşlanmasa da onun çekim alanına artık girmiştir bir kere. Nakamori’yi tanımaya çalışma dürtüsüne yenik düşmüştür. Nakamori’nin görme yeteneğini büyük ölçüde kaybetmeden önce ünlü bir fotoğrafçı olduğunu öğrenen Misako, onun bir sergide yer alan fotoğraflarını bulur. Fotoğraflardan biri Misako’yu oldukça etkiler ve Misako’nun geçmişiyle tekrar bağ kurmasına vesile olur. Misako, bu fotoğraf sayesinde uzun zamandır içinde yer alan boşlukla hesaplaşacak ve hayata küsmüş Nakamori’nin ışığı olacaktır yeniden.

Filmin açılış sahnesinde Misako’nun sesini duyuyor ve onun çevresinde gördüğü her şeyi tasvir etmesini dinliyoruz. Açılış sahnesi olarak oldukça güzel bir sahnedir. Gören gözler için sıradan, hatta fark edemeyeceğimiz derecede sıradan olan günlük akışta, üçüncü bir kişinin dillendirilmesiyle aslında her dakika mucizevi anlara tanıklık ettiğimizi fark ediyoruz. Yapılan her harekette bir duygunun olduğunu, durup bir an çevremizi dinlediğimiz takdirde ne kadar farklı sese maruz kaldığımızı, ancak bunları aslında hiç de duymadığımızı idrak ediyoruz.

Misako’nun onu çok küçükken terk edip giden babasına duyduğu özlemi ve bu travmayı atlatamamış bir annesi vardır. Misako’nun Nakamori’ye doğru nasıl çekildiği izleyiciye çok iyi aktarılmış ancak baba-kız-anne hikayesinin eksik anlatıldığını, bu neden ile havada kaldığını söyleyebiliriz. Hikayenin bu kısmı, Nakamori’nin gururlu dünyası anlatılırken bir parça es geçilmiş. Filmin oyuncu kadrosunda ise Ayame Misaki, Masatoshi Nagase, Mantarô Koichi ve Tatsuya Fuji bulunuyor.

Aşkın Gözü, duygu yoğunluğu oldukça yüksek güzel bir film. Ancak, Antalya Film Festivali gibi uluslararası alandaki rüştünü ispat etmek için Ulusal Yarışma kategorisi kaldırılan ve iddialı olduğu belirtilen bir festivalin yarışma bölümünde yarışacak kadar iyi bir film olup olmadığı tartışılır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.