Bu yıl 56.’sı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, dün akşam 10 bin kişilik kapalı spor salonunda düzenlenen açılış töreni ile başladı. Halka açık gerçekleşen törene sanatçıların ve basın mensuplarının yanı sıra vatandaşların da yoğun ilgisi vardı.

 

Yekta Kopan ve Ceyda Düvenci’nin sunuculuğunu yaptığı törende açılış konuşmasını Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek gerçekleştirdi. Konuşmanın ardından festival afişinde de yer alan Yeşilçam efsanesi Türkan Şoray sahneye çıktı. Duygu dolu anlar yaşayan Şoray’a vatandaşlar büyük sevgi gösterdi. Türkan Şoray’ın konuşmasının ardından ödül merasimine geçildi. Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği tarafından verilen Yıldırım Önal Anı Ödülü usta oyuncu Can Kolukısa’ya verildi. Can Kolukısa’ya ödülünü yine oyuncu oğlu Emrah Kolukısa takdim etti. Yaşam Boyu Onur Ödülü “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmiyle hafızalara kazınan Yeşilçam’ın usta ismi Ahmet Mekin’e verildi. Bir diğer Yaşam Boyu Onur Ödülü ise en genç yaşta Altın Portakal’ı kazanmış usta oyuncu Selma Güneri’ye verildi. Ödül merasiminden sonra açılış gecesi Candan Erçetin konseri ile sona erdi.

Festival bu sene Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nı tekrardan festivale dahil etti. Ödül alan ve konuşma  yapan tüm sanatçılar bu karardan duydukları mutluluklarını dile getirdi ve Öze Dönüş temasına vurgu yaptı. Ayrıca yaklaşan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da tüm sanatçılar tarafından kutlandı. Festival ikinci gününde AKM Perge ve Aspendos salonları ile Cinemaximum Migros’daki gösterimlere ile devam ediyor.  Antalya Altın Portakal Film Festivali, 1 Kasım tarihinde sona erecek.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.