28 yıldır başkenti sinema ile buluşturan Ankara Uluslararası Film Festivali bu yıl  150’ye yakın gösterim ile yüzlerce sinefili ağırlayacak!

20 Nisan’da yapılan açılış gecesi ile başlayan festivalin ilk gecesinde Yeşilcam’ın etkisi hissedildi. Festival geleneği haline getirilen Aziz Nesin Emek Ödülü’nün bu yılki sahibi  İzzet Günay‘dı. Ödül Günay’a Hülya Koçyiğit tarafından takdim edildi.

Festivalin bu seneki programı ise oldukça doyurucu. Sinefiller 21-30 Nisan arasında ; Kızılay Büyülü Fener, Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut mekanlarında gösterimlere, panellere ve sergilere ulaşabilecekler. Romanya’dan İspanya’ya uzanan büyük bir coğrafyada farklı kültürlerin seslerinin duyulacağı festivalde 57 uzun, 21 belgesel ve 64 kısa film bulunuyor. Etienne Comar’ın ilk yönetmenlik denemesi olan Django, Werner Herzog‘un çok ses getiren filmi Tuz ve Ateş ve Cate Blanchett‘ın 13 farklı karaktere bürünerek oynadığı Manifesto gibi çok güçlü filmler seçkinin içinde.

Ayrıca Türk Eğitim Derneği bu yıl da “Askıda Bilet” uygulamasını devam ettiriyor. Festival süresince “Askıda Bilet” uygulaması ile belirlenen seanslarda 1000 seyirci bilet ücreti ödemeden salonlardaki koltukları kapacak!

Festival ile ilgili detaylara www.filmfestankara.org.tr adresinden, biletlere ise Kızılay Büyülü Fener gişelerinden ve www.biletinial.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden iyi seyirler!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.