Haberler

ANADOLU TURNESİ 22 MART’TA SİNEMALARDA

Film, 22 - 28 Mart tarihleri arasında Başka Sinema'da!

Deniz Tortum ve Can Eskinazi’nin birlikte yönettiği “Anadolu Turnesi”, 22 Mart’ta sinemalarda! Saykedelik rock grubu Venus Music Peace Band’in, çıktıkları Anadolu turnesinde yaşadıkları maceraları anlatan film, 22-28 Mart tarihleri arasında Başka Sinema salonlarında seyirciyle buluşuyor.

Deniz Tortum ve Can Eskinazi’nin birlikte yönettikleri yol ve müzik belgeseli “Anadolu Turnesi”, 22 Mart’ta sinemalarda! Bir hafta boyunca Başka Sinema salonlarında seyirciyle buluşacak olan film, 2014 yazında, ülkede esen umutlu siyasi rüzgardan ve Anadolu Rock’tan gazlarını alıp, ekipmanlarını 80 model bir Vosvos’a yükleyip yola çıkan saykedelik rock grubu Venus Music Peace Band’in Anadolu turnelerinde yaşadıkları maceraları konu alıyor.

İlk gösterimini geçtiğimiz yıl !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde yapan ve geçtiğimiz hafta (13 Mart) Başka Çarşamba kapsamında özel bir gösterimle seyirciyle buluşan “Anadolu Turnesi”, aynı gece Anahit Sahne’de Islandman, Ağaçkakakan, Gülin, Volkan İncüvez, Barlas Tan Özemek gibi müzisyenleri aynı sahnede buluşturmuştu. Gecede, Venus Music Peace Band de dört yıl aradan sonra ilk kez bir araya gelmişti.

“Anadolu Turnesi”, 22-28 Mart 2019 tarihleri arasında Başka Sinema salonlarında gösterimde olacak.

Anadolu Turnesi Hakkında Kısa Kısa

Türkiye’nin farklı yerlerinden gelip Beyoğlu’nda bohem bir müzik stüdyosunda ortak hayat kurmuş dört genç, saykedelik rock grupları Venus Music Peace Band ile Anadolu turnesine çıkmayı kafaya koyarlar. 2014 yazında, ülkede esen umutlu siyasi rüzgardan ve Anadolu Rock’tan gazlarını alıp, ekipmanlarını 80 Model bir Vosvos’a yüklerler ve yola çıkarlar. Niyetleri iyidir ama müzikleri her zaman kolay değildir. Durdukları her şehirde spontane, halka açık konserler verirken, tüm bakışları üzerlerine toplarlar. Meraklı teyzeler, şaşkın güvenlik görevlileri, dert yanmaya hevesli taksiciler, radyodaki ana haber bültenleri, seçim sloganları, moteller, televizyondaki tartışma programları, YouTube videoları, dağlar, ovalar ve yollar arasında şehirden şehire savrulan bu dört gencin istikameti gün geçtikçe belirsizleşmektedir.

Vizyon Tarihi: 22-28 Mart 2019

Yönetmenler: Deniz Tortum, Can Eskinazi

Oyuncular: Venus Music Peace Band (Cem Celal Bilge, Uğur Deynekli, Mert Coşar, Mustafa C. Aydın)

Ödüller: Yeni Film Fonu Atlas Post-Prodüksiyon Desteği

Dünya Galası: 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 2018

Yönetmenler Deniz Tortum ve Can Eskinazi Hakkında Kısa Kısa

Deniz Tortum Yönetmen ve yeni medya sanatçısı Deniz Tortum, 1989’da İstanbul’da dünyaya geldi. Filmleri ve işleri Venedik Film Festival, SxSW, Sharjah Bienali, Sheffield, !f İstanbul, True/False ve Dokufest dahil olmak üzere pek çok festivalde gösterildi. MIT Open Documentary Lab’de araştırma görevlisi olarak sanal gerçeklik üzerine çalıştı. !f İstanbul ve Camden film festivallerinin yeni medya bölümlerinin küratörlüğünü yaptı.   Çalışmaları arasında, ilk uzun metraj filmi “Zayiat” (2013); Çağrı Hakan Zaman ve Nil Tuzcu ile birlikte hazırladıkları 6-7 Eylül olaylarını anlatan sanal gerçeklik projesi “Eylül 1955” (2016); Carmine Grimaldi ile birlikte yönettikleri belgesel “Keşke Barış Gelse” (2017); Emre Yeksan’ın ‘Yuva’ filminin dünyasından ilhamla çekilen VR filmi “Selyatağı” (2018) ve Can Eskinazi ile birlikte yönettikleri ‘Anadolu Turnesi’ (2018) yer almaktadır. Cerrahpaşa Hastanesi’nde geçen yeni filmi üzerinde çalışmaktadır.

Can Eskinazi Yönetmen ve kurgucu Can Eskinazi, 1986 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Amerika’daki Bard College’de Film ve Elektronik Sanatlar bölümünde okudu. Bir Fatih Özgüven uyarlaması olan ilk kısası “Arkamdaki Hayal / The Phantom Behind” (2008), New York NewFilmmakers ve !f İstanbul festivallerinde gösterildi. “Raskol’u Beklerken” (2013), “Yaz Gecesi Gökyüzü” (2014), “İsimsiz” (2015), “Ah Geceler!” (2015) kısaları ve deneysel videoları Austin, Buffalo ve İstanbul’da bir çok festival programında yer aldı. Sinema yazıları Film Comment ve Altyazı dergilerinde yayımlandı. Deniz Tortum ile birlikte yönettikleri “Anadolu Turnesi”, Eskinazi’nin ilk uzun metraj filmidir.

Ekin Taneri
1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz