26 Ekimde başlayacak ve bu yıl 56.sı gerçekleşecek Antalya Altın Portakal Film Festivalinin iki yıl aradan sonra yeniden düzenlediği ulusal yarışmalarının jüri üyeleri belli oldu. Yönetmen Zeki Demirkubuzun başkanlığında kurulan ve oyuncu Şebnem Bozoklu, oyuncu ve senarist Mert Fırat, yazar ve senarist Latife Tekin ile görüntü yönetmeni Emre Erkmenden oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi yılın en iyi yerli filmini seçerken, 15 dalda toplam 810 bin TL değerinde para ödülü verecek. Melis Behlil, Nurdan Arca ve Veton Nurkollariden oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması Jürisi iki filme toplam 90 bin TL değerinde ödülleri sunarken, Tuğçe Altuğ, Wilhelm Faber, Rezan Yeşilbaştan oluşan Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması jürisi de toplam 30 bin TL destekli ödüllerin sahiplerini belirleyecekler. Festivalin kazananları 1 Kasımda festivalin Kapanış ve Ödül Töreninde belli olacak.

Türkiye sineması ve film sektörünün en önemli buluşma noktası olan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 56. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 26 Ekim – 1 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin, iki yıl aradan sonra yeniden düzenlediği Ulusal Yarışmalar’ı için heyecan artarken, jüri üyeleri de belli oldu.

Jüri başkanı Zeki Demirkubuz

Bu yıl Ulusal Uzun Film Yarışmasının jüri başkanlığını; 1993te çektiği C Blokile başladığı sinema kariyerinde, her biri Behlül Dal Jüri Özel Ödülü kazanmış Masumiyet, “Üçüncü Sayfa, Yazgı” ve Bekleme Odası” filmlerini çekmiş, En İyi Film dalında Altın Portakal aldığı Kaderden son filmi Kora uzanan filmografisiyle Türkiye sinemasının en önemli auteurlerinden biri olan Zeki Demirkubuz yapacak. Seçilen filmlerin değerlendirileceği Ulusal Uzun Film Yarışmasının jüri üyeleri ise; senaryosunu da yazdığı Atıf Yılmaz filmi Bir Yudum Sevgiye esin kaynağı olan Berci Kristin Çöp Masalları”, Sevgili Arsız Ölüm, ve Gece Dersleri romanlarıyla Türkiye edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Latife Tekin, Soğuk, Albüm, Yok Artı filmleri ve Canım Ailem, Galip Derviş, Şahsiyet gibi beğenilen televizyon dizilerinin oyuncusu Şebnem BozokluBaşka Dilde Aşk, Altın Portakalda En İyi Senaryo Ödülü kazandığı Atlıkarınca, Erkek Tarafı: Testosteron, Bir Varmış Bir Yokmuş filmlerinin oyuncusu ve senaristi Mert Fırat, ve 2 Genç KızKıskanmakHayat Boyu ve Kız Kardeşler filmlerinin ödüllü görüntü yönetmeni Emre Erkmenden oluşuyor.

Ulusal Uzun Film Yarışması Jürisi, 250 bin TL tutarındaki En İyi Film Ödülünün yanı sıra her biri 100.000 TL değerindeki Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ve Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü de dahil olmak üzere 15 dalda toplam 810 bin TL tutarında ödüllerin sahiplerini belirleyecek. Jüri bu yıl ayrıca, yarışmadaki filmlerden birinde kamera arkası ya da önü fark etmeksizin çalışmış, emeğinin yanı sıra bakışını da filmin ayrılmaz bir parçası kılabilmiş kadın sinemacılardan birine 50 bin TL para destekli Cahide Sonku Ödülünü de verecek. Yarışma seçkisinde ayrıca Antalyalıların oylarıyla seçilecek bir filme de İzleyici Ödülü sunulacak.

Yılın önemli belgesellerini bir araya getirecek olan ve sinema yazarı ve Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Melis Behlil, belgesel film yönetmeni ve yapımcısı Nurdan Arca ve dünyanın en önemli belgesel ve kısa film festivallerinden DokuFestin sanat yönetmeni Veton Nurkollariden oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışmasının jürisi 10 filmi değerlendirecek ve iki filme toplamda 60 bin TL para ödülü sunacak.

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışmasının jüri üyeliğini ise, en son Kelebeklerde izlediğimiz Afife Jale ödüllü oyuncu Tuğçe Altuğ, Berlinale‘nin koordinatörü Wilhelm Faber, Cannes ve Altın Portakalda ödül kazanan kısa filmi Sessiz (Bé Deng) ile büyük başarı yakalamış yönetmen Rezan Yeşilbaş yapacak. Jüri En İyi Film ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde toplam 30 bin TL değerinde ödül verecek.

Ulusal Yarışmalar geri dönüyor!

İki yıl önce kaldırılan ve bu yıl yeniden Antalyaya geri dönen Ulusal Yarışmalara 50 uzun, 215 kısa ve 72 belgesel olmak üzere 400e yakın film başvuru yaptı. Festivalin kazananları ise 1 Kasımda festivalin Kapanış ve Ödül Töreninde belli olacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.