Japon yönetmen Hirokazu Koreeda’nın bu yıl Cannes’da büyük ödülü kazanan filmi, 2019’da gerçekleşecek Akademi Ödülleri’nde de ‘’Yabancı Dilde En İyi Film’’ kategorisinde yarışacak.

‘’Still Walking’’, ‘’Like Father, Like Son’’, ‘’After The Storm’’, ‘’The Third Murder’’ filmlerinin yönetmeni Hirokazu Koreeda, son filmi ‘’Shoplifters’’ ile 2018’e damgasını vurmaya devam ediyor. Bu yıl Cannes Film Festivali’nde ‘’Altın Palmiye’’ ödülünü kazanan ‘’Shoplifters’’, gelecek yıl düzenlenecek Akademi Ödülleri’nde ise ‘’Yabancı Dilde En İyi Film’’ kategorisinde Japonya’yı temsil edecek. Gişede de büyük başarı gösteren film, Koreeda’nın Japonya’da en fazla gişe yapan filmi olmayı başardı. Aynı zamanda Çin’de de gösterime giren ‘’Shoplifters’’, burada da kayda değer bir başarı elde etti. Filmin Kasım ayındaki ABD gösterimi öncesinde ise dağıtımcı şirket Magnolia Pictures resmi bir fragman yayınlayarak tanıtımlara başladı. Türkiye’de ‘’Filmekimi’’ kapsamında ‘’Arakçılar’’ ismiyle gösterim programında yer alan ‘’Shoplifters’’ filminin orijinal ismi ise ‘’Manbiki kazoku’’.

Hirokazu Koreeda, ‘’Shoplifters’’ ile bizleri yine duyguların yoğun şekilde yaşandığı, dram ve komedi arasında gidip gelen bir aile hikayesine götürüyor. Yaşamlarını marketlerden yiyecek çalarak sürdüren ailenin hikayesinde, baba Osamu ve oğlu yine bir ‘’mesai’’ sonrasında soğukta bir başına, küçük bir kızla karşılaşıyorlar ve onu küçük barınaklarına götürüyorlar. Başına gelenleri öğrendikten sonra ailenin bir üyesi olarak bakmaya başladıkları küçük kızla ilgili beklenmedik gelişmeler yaşanıyor ve aile kavramının gerçekte ne olduğu tartışılmaya başlanıyor.

Afişlerinin de büyük beğeni topladığı filmin başrollerinde Lily Franky, Ando Sakura, Matsuoka Mayu, Jyo Kairi, Sasaki Miyu ve bu yıl ölen Kiki Kilin yer alıyor. ABD’de 23 Kasım’da gösterime girecek ‘’Shoplifters’’ın Türkiye’de ise gelecek yıl Ocak ayında sinemaseverle buluşması bekleniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.