Haberler

Altın Koza Jüri Başkanını Açıkladı

14-20 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 22. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri başkanlığını senarist ve yönetmen Ümit Ünal üstlenecek.

umit-unal-2

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek 22. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanını açıkladı. ‘9’, ‘Ara’ ve ‘Gölgesizler’ gibi filmleri ve aralarında kült film ‘Teyzem’in de olduğu senaryolarıyla Türkiye sinemasında kendine özgün bir alan yaratan Ümit Ünal, 14-20 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek festivalde büyük jürinin başkanı olarak görev alacak. Festivalin yarışma başvuruları bugün (31 Temmuz) sona erecek.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yaptığı açıklamada “Sinemamızın en başarılı yönetmen ve senaristlerinden biri olan Ümit Ünal’ın jüri başkanlığı görevini kabul etmesi bizleri çok memnun etmiştir” ifadesini kullandı.

ÜMİT ÜNAL HAKKINDA…
1985 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünü bitiren ve öğrencilik yıllarında çektiği kısa filmlerle birçok ödül kazanan Ümit Ünal, ilk uzun metraj senaryosunu sinemamızın kült filmlerinden biri olan Halit Refiğ’in yönettiği ‘Teyzem’ (1986) için yazdı. Daha sonra ‘Arkadaşım Şeytan’, ‘Hayallerim, Askim ve Sen’, ‘Berlin in Berlin’, ‘Yaz Yağmuru’ ve ‘Amerikalı’ gibi önemli filmlerin senaryosuna imza atan Ünal, 2002 yılında çektiği ilk filmi ‘9 (Dokuz)’ ile İstanbul Film Festivali’nde en iyi film ödülünü kazanmıştı. 2005 yılında kendisinin yazıp dört farklı yönetmenle çektiği ‘Anlat İstanbul’la 12. Altın Koza Film Festivali’nde en iyi film ve kurgu ödüllerini aldı. Ümit Ünal’ın yönettiği diğer yapımlar arasında 15. Altın Koza’da senaryo ödülü kazandığı ‘Ara’ (2007), 16. Altın Koza’da sanat yönetmeni ödülünü alan ‘Gölgesizler’ (2008), 17. Altın Koza’da kurgu ödülünü kazanan ‘Ses’ (2010) ve ‘Nar’ (2011) adlı filmler yer alıyor. Kendine özgü anlatım diliyle sinemamızda özgün bir yer edinen Ümit Ünal, şu sıralar son projesi ‘Sofra Sırları’ üzerine çalışıyor.

Okan Köroğlu
Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

Yorum yaz