Bu yıl 17’nci kez düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, sunuculuğunu oyuncu Hakan Bilgin’in yaptığı ödül töreni ile son buldu.

ui%cc%87kff_afis%cc%a7

Ulusal ve uluslararası dallarda animasyon, belgesel, deneysel ve kurmaca kategorilerinde Altın Kedi Ödülleri için yarışan filmler, yönetmen Erden Kıral başkanlığında, oyuncu İrem Altuğ, görüntü yönetmeni Uğur İçbak, yapımcı Yonca Ertürk ve akademisyen Nikola Vukçeviç‘in değerlendirmesi sonucunda belirlendi. En İyi Ulusal Animasyon dalında Arkhe filmi ile Oğuzhan Kaya ödül alırken; Ulusal Deneysel dalında yine Oğuzhan Kaya’nın Savaş Bölgesi filmi kazanan oldu. Ulusal Belgesel kategorisinde ise Dağların Oğlu`nun yönetmeni Yavuz Selim Taşçıoğlu ödül aldı. Üniversite gösterimlerinde yapılan oylama sonucu belirlenen Migros Gençlik Ödülü’nün sahibi Siyah Çember isimli filmiyle Hasan Can Dağlı oldu. Ulusal Film dalında birincilik ödülünü mülteci sorununa insani duygular üzerinden farklı bir bakış açısı ile değinen Çevirmen filmiyle Emre Kayış aldı. İkincilik ödülü iki film arasında paylaşıldı, Yeryüzündesin Ve Bunun Bir Tedavisi Yok filmiyle Umut Beşkırma ve Siyah Çember filmi ile Hasan Can Dağlı Altın Kedi ödüllerinin sahipleri oldu.

Uluslararası kategoride birincilik ödülü Time Code filmi ile Juanjo Gimenez‘e giderken ikincilik ödülü Fighting for Death filmi ile Elenora Veninova‘ya, üçüncülük ödülü ise Silence filmi ile İranlı Yönetmen Farnosh Samadi‘nin oldu. Ayrıca Uluslararası kategoride verilen Jüri Özel Ödülü Ardak filmi ile Esmail Monsef‘in olurken ulusal kategoride ölüm ve güzellik temalarını bir Cehov hikayesini andıran anlatımı ile İki Parça filminin yönetmeni Murat Uğurlu aldı. Gelecek vaad eden oyuncu ödülünü usta oyuncu Cezmi Baskın’dan alan 7 Santimetre filminin başrol oyuncusu Özgür Molla ilk kısa film deneyimi ile aldığı bu ödülün usta bir oyuncu tarafından verilmesine duyduğu mutluluğu dile getirirken, en iyi görüntü ödülüne geceye aldığı 3 ödülle damgasını vuran Siyah Çember layık görüldü.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.