Goethe-Institut ve German Films’in birlikte düzenlediği Kino 2015 film programının Diyarbakır ayağı, Diyarbakır Sanat Merkezi işbirliğiyle 26-28 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleşecek. Alman sinemasından güncel ve ödüllü örnekleri Diyarbakırlı izleyicilerle buluşturacak olan film gösterimleri, Diyarbakır N-City Avşar Sinema’da yapılacak.

tumblr_nu2ig0TTq31rgx01ao6_1280

Programın açılışı Christian Petzold imzalı Yüzündeki Sır (Phoenix) ile gerçekleşecek. Gösterildiği uluslararası festivallerden ödüllerle dönen film, II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında Berlin’de geçiyor. Şarkıcı Nelly (Nina Hoss) toplama kampından kurtulanlar arasındadır ancak yüzü ağır şekilde deforme olmuştur. Geçirdiği estetik ameliyat sonrasında yeni bir yüze ve yeni bir başlangıç yapma şansına kavuşur ama Nelly’nin esas dileği kocası Johnny (Ronald Zehrfeld) ile tekrar buluşmaktır. Yönetmen Christian Petzold, Yüzündeki Sır’da, bol ödüllü filmi Barbara’nın başrollerini paylaşan Nina Hoss ve Ronald Zehrfeld’i tekrar bir araya getiriyor.

Kino 2015’in programındaki bir diğer bol ödüllü Alman filmiyse Victoria. Sebastian Schipper’in yönettiği filmin ilk gösterimi, Şubat ayında Berlin Film Festivali’nde gerçekleşmişti. Kesintisiz tek bir kamera hareketinden oluşan Victoria, bu özelliğiyle Berlinale’de büyük beğeni toplayarak 3 ödül kazanmıştı. Temposu son derece yüksek olan film, Berlin’de bir gece kulübünde başlıyor. İspanyol Victoria, kulüpten çıkarken dört erkekle tanışıyor. Berlin’e yeni yeni alışmakta olan genç kadın, bu dört erkekten birisiyle sıcak bir diyalog kurmasının da etkisiyle, onların peşine takılıyor. Eğlenceli bir sohbet ve birkaç şişe içkiyle başlayan bu arkadaşlık, hızla tehlikeli bir maceraya dönüşüyor. Schipper, karakterlerin yaşadığı heyecana seyirciyi dakikası dakikasına ortak ediyor. En İyi Film dahil 6 dalda Alman Film Ödülü kazanan Victoria, Aralık’ta sahiplerini bulacak olan Avrupa Film Ödülleri’ne de En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında aday gösterildi.

13-Minutes-1

İlk gösterimi bu yıl Berlin Film Festivali’nde gerçekleşen bir diğer Kino 2015 filmiyse, Oliver Hirschbiegel imzalı Hitler’e Suikast (Elser: Er hätte die Welt verändert). Bu yıl 7 dalda Alman Film Ödülü’ne aday gösterilen Hitler’e Suikast, kendi halinde bir vatandaş olan Georg Elser’in çoğu kişiden önce Hitler’in insanlık tarihi için nasıl geri dönülmez yaralara yol açabileceğini, Almanya’yı ve tüm dünyayı bekleyen felaketi sezmesini ve bu yüzden 8 Kasım 1939’da kendi hazırladığı bombayla Hitler’e suikast düzenlemesini konu alıyor. Filmde Georg Elser’i canlandıran Christian Friedel, En İyi Erkek Oyuncu dalında Avrupa Film Ödülü’ne de aday gösterildi.

Kino 2015 programındaki dördüncü uzun metraj film olan Ben Kimim? (Who Am I – Kein System ist sicher) ise nefes nefese izlenecek bir aksiyon/gerilim örneği. Baran bo Odar’ın yönettiği film, girdiği hiçbir ortamda dikkat çekmeyen ama çocukluğundan beri hep bir süper kahraman olmak isteyen Benjamin’in öyküsünü anlatıyor. Bu içine kapanık genç adam bir hacker grubuna katıldığında önünde yeni kapılar açılıyor. Ancak bilgisayar korsanı kahramanlarımız boylarından büyük bir siber casusluk entrikasına bulaşınca işler karışıyor. Filmin başrolünde ise Oh Boy’dan tanıdığımız Tom Schilling var.

Kino 2015, bu dört uzun metrajlı film dışında yakın dönem Alman animasyon sinemasından örnekleri ücretsiz bir gösterimle Diyarbakırlı sinemaseverlere sunacak. DOK Leipzig Festivali’nin Canlandırma Filmler bölümünün programcısı Annegret Richter’in hazırladığı, ana hedef kitlesi 3-9 yaş arası çocuklar olan bu 10 filmlik seçkiyi, yetişkinler de keyifle izleyebilirler.

Etkinlik çerçevesindeki gösterimlerin biletleri Diyarbakır N-City Avşar Sinema’dan temin edilebilir. Kino 2015 gösterimleri için tam biletler 7TL, öğrenci biletleri ise 5 TL. Programla ilgili ayrıntılı bilgi için:

http://kino2015.org/

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.