Ali Vatansever’in dünya prömiyerini 43. Toronto Film Festivali Keşif bölümünde yapan yeni filmi Saf , 18. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin Ulusal seçkisinde seyirciyle buluşacak.

2012 yapımı ilk uzun metraj filmi El Yazısı ile yurt içinde adından söz ettiren Ali Vatansever yeni filmi Saf ile yurt dışında da büyük bir başarıya imza attı. 10. Bari Uluslararası Film Festivali’nde ve Palm Springs’den ödülle dönen film Türkiye Prömiyerini 38. İstanbul Film Festivali Sinema’da İnsan Hakları bölümünde yaptı. Başrollerini Saadet Işıl Aksoy, Erol Afşin, Onur Buldu, Ümmü Putgül, Kida Ramadan ve Kutay Sandıkçı’nın üstlendiği film, Türkiye’de ve tüm dünyada kendini gösteren en güncel sorunlardan biri olan kentsel dönüşüme odaklanıyor.

Dönüşüm Hikayeleri Tekrardan Beyaz Perdede!

Saf, gecekonduda yaşayan bir çiftin, mahallede çıkan kentsel dönüşüm söylentileri sonrasında değişen hayatlarını konu ediniyor. Kamil, lüks site şantiyelerinin mahalleleri kuşattığı Fikirtepe’de, karısı Remziye’yle birlikte gecekonduda yaşayan nahif bir adamdır. Uzun süredir işsiz olan Kamil, yoğun bir vicdan muhasebesinin ardından, yan mahallede yürütülen kentsel dönüşüm projesinin şantiyesinde, Suriyeli bir mültecinin yerine, gizlice işe başlar. İş yerinde karşılaştığı baskı ve mahallesinde artan tepkiler Kamil’i dönüştürmeye başlar; Kamil’in yaşadıkları, onunla birlikte en çok eşi Remziye’yi etkileyecektir.

Saf filminin 19 Eylül Perşembe 19.00 Kadıköy Sineması Salon 1’de gerçekleşecek gösteriminden sonra yönetmen ve film ekibi izleyiciler ile bir araya gelecek.

#if2019

#ifteizledim

#birdeburdanbak

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.