Haberler

Alejandro G. Iñárrıtu, Cannes’ın Jüri Başkanı Seçildi

72. Cannes Film Festivali’nin juri başkanı Meksikalı yönetmen Alejandro G. Iñárritu oldu.

Oscar ödülü Birdman ve The Revenant filmlerinin yönetmeni Alejandro G. Iñárritu, festivalin ilk Meksikalı film yapımcısı olarak tarihe geçti. Yönetmen, “Kariyerimin başlangıcından beri Cannes, benim için hep önemli bir festivaldi. Jüriye başkanlık etme şerefiyle bu yıl geri döneceğim için gururlu ve heyecanlıyım. Sinema bu gezegenin damarlarında akıyor ve bu festival de onun kalbi. Jüri olarak, tüm dünyadan film yapımcılarının yeni ve mükemmel çalışmalarına tanık olma ayrıcalığına sahip olacağız. Bu gerçek bir zevk, tutku ve özveriyle üstleneceğimiz bir sorumluluk” şeklinde açıklama yaptı.

Festival başkanı Pierre Lescure ve sanat yönetmeni Thierry Frémaux ise Iñárritu’yu, “Sadece cesur bir film yapımcısı ve sürprizlerle dolu bir yönetmen değil, aynı zamanda döneminin de sanatçısı” diye övgüyle bahsettiler.

Yönetmen Amores perros (2000), Babel (2006) ve Biutiful (2010) filmleriyle Cannes’dan ödülle dönmüştü.

72. Cannes Film Festivali 14-25 Mayıs arasında gerçekleşecek.

İrem Naz Güvel
1990 yılında İstanbul’da doğdu. Kadir Has Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. Küçükken tiyatrocu olacağım diye tutturdu. Bu alanda faaliyetlerini sürdürürken yönünü sinemaya çevirdi ve önünü alamadı. İş hayatında 1 kanal ve 2 yayınevi bulundurarak editörlük yapıyor. Buffy the Vampire Slayer hastası ve hakkında 7/24 konuşma potansiyeline sahip.

Yorum yaz