Kaya Özkaracılar önderliğinde 1998’de çıkmaya başlayarak “konsept dergi” konusundaki boşluğu dolduran “Geceyarısı Sineması” dergisinin, 19 sayılık macerasından sonra ortaya çıkan boşluk 19 yılın ardından tekrar dolduruluyor. İçeriği tamamen korku sineması ile alakalı bir dergi geliyor: Alacakaranlık!

Yayın hayatını sadece 19 sayı devam ettirmesine rağmen her şeyiyle kült bir dergi olan “Geceyarısı Sineması” dergisinin tarihe karışmasının ardından 19 yıl geçti. Şimdi ise aynı yola baş koymuş bir avuç insanın emeğiyle çıkan bir dergi olan “Alacakaranlık” dergi o boşluğu doldurmaya aday.

Giovanni Scognamillo’nun telif eserleriyle korku sineması ile gerçek manada tanışan, rahmetli Metin Demirhan’ın kes-yapıştır fanzinleri ile “fanatik”leşen insanların çıkardığı bir “magazin” olarak tanımlanan Alacakaranlık derginin kadrosunda yer alan isimler ise korku sinemasına gönül veren ve küçük de olsa katkı yapmaya çalışan isimler. Bu türe gönül verenlerin takip ettiği internet sitelerinde de isimlerini görmek mümkün. İyi “Kötü Film”den Tolga Demirtaş, korkucu.com’dan Yasin Karakaya ve Murat Özkan, hariboextremeculture‘dan Anıl Koç ve Gökay Aktan, Öteki Sinema’dan Murat Kızılca ve Fatih Danacı

Fikrî olarak birkaç yıl öncesine dayanan Alacakaranlık dergi, ilk önce “fanzin” olarak çıkarılmaya karar verildiyse de şartlar gereği dergi olarak çıkması uygun görülmüş. Ancak dergiyi çıkaranlar tarafından bu gelişmenin, yarı-profesyonel “fanzin ruhu”ndan vazgeçileceği anlamına gelmediği ifade ediliyor.

Alacakaranlık’ı farklı kılan unsurlardan bir tanesi ise korku filmlerine yönelik illüstrasyonların yer alması. Yasin Karakaya’nın kara kalem çizimleri derginin ilk sayısının sayfalarına şimdiden basılmış durumda. Derginin tasarımı ise yıllara sair olağanüstü işler yapan Murat Özkan’ın elinden çıkma. Kullanılacak görseller de mümkün olduğunca kişisel koleksiyonlardan temin edilecek orijinal ürünler. Böylece özgün yazıların yanı sıra türün meraklıları için daha önce görmedikleri görseller ve illüstrasyonlar da sunulmuş olacak. Tasarlanan her çizimin de muhafaza edildiğini belirtmekte fayda var.

Alacakaranlık derginin ilk sayısı, 1 Nisan’da raflarda.

Web Sitesi
Twitter 
Instagram
Facebook

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.