Polonyalı yönetmen Agnieszka Smoczynska, dünya prömiyerini 71. Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası seçkisinde yaptığı filmi Fugue ile beyaz perdeye geri döndü.

İlk uzun metrajı Córki dancingu ( The Lure) ile göz dolduran; pek çok olumlu eleştiri alan ve  Sundance Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile dönen yönetmen yeni filmi Fugue ile seyircisini sarsmaya ve şaşırtmaya hazırlanıyor. Drama ve gerilim öğelerini harmanlayan film, olaylara feminist bir bakış açısıyla yaklaşıyor. 

Film genel hatlarıyla, hafıza kaybı yaşadıktan sonra kendisine yeni bir hayat kurmuş olan Alicja’nın iki sene sonra onu  bulan ailesine  geri dönmesine odaklanıyor. Yeni hayatında aslında kendisine tamamen yabancı gelen annelik ve eş olma kavramlarıyla karşı karşıya kalması sonucu yaşadığı iç çatışmayı izleyicisine aktarıyor.

Senaryosunu Gabriela Muskala‘nın kaleme aldığı filmin başrolünde de Muskala’nın kendisi yer alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler ise Lukasz Simlat, Malgorzata Buczkowska ve Piotr Skiba. Çekimleri Polonya’da tamamlanan filmin görüntü yönetimi ise Agnieszka Smoczynska ilk uzun metrajı The Lure’da birlikte çalıştığı Jakub Kijowski‘ye emanet edilmiş.

Fugue, Bu Sene 18. !f Bağımsız Filmler Festivali Keşif Bölümünde

Dünya prömiyerini 71. Cannes Film Festivali’nin  Eleştirmenlerin Haftası bölümünde yapmış olan Fugue’yi bu sene 18. !f Bağımsız Filmler Festivali‘nin Keşif seçkisinde izleme şansı bulacağız. Yönetmenin ilk filmi, The Lure’da Türkiye prömiyerini !f İstanbul aracılığıyla yapmıştı. Festival bu sene 13 – 22 Eylül’de İstanbul’da19 – 22 Eylül’de ise İzmir ve Ankara’da gerçekleşecek.

Filmin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.