Haberler

Afrika’nın En Büyük Film Festivali Durban Uluslararası Film Festivali ‘’Knuckle Cıty’’ ile Başladı!

18 Temmuz’da başlayan 40. Durban Uluslararası Film Festivali 28 Temmuz’da sona erecek.

Afrika’nın en büyük festivali olarak bilinen Durban Uluslararası Film Festivali 40. kez Afrika filmlerine ev sahipliği yapıyor. 18 Temmuz’da başlayan festival 28 Temmuz’da sona erecek. Festivalin açılışını,  yönetmenliğini Jahmil Qubeka’nın yaptığı ve bir Güney Afrika filmi olan ‘’Knuckle City’’ yaptı. Festivalde bu yıl belgeseller, uzun metrajlı filmler ve kısa filmlerden oluşan 212 film yer alıyor.

40. Uluslararası Durban Uluslararası Film Festivali’nin açılışını yapan ‘’Knuckle City’’; Bongile Mantsai, Siv Ngesi, Zolisa Xaluva, Nomhle Nkonyeni ve Patrick Ndlovu gibi birçok Afrikalı yıldız ismi oyuncu kadrosunda barındırıyor. Jahmil Qubeka’nın yönettiği ve suç unsurlarının, mafyanın ve aile ilişkilerinin ön planda olduğu filmde, Bongile Mantsai, Dudu Nyakama isimli yaşlanmakta olan bir boksörün, ailesinin kaderini değiştirecek bir dövüşü almak için verdiği mücadeleyi anlatıyor. Filmin fragmanını aşağıda izleyebilirsiniz.

Güney Afrika’nın Durban şehrinde düzenlenen ve Afrika’nın sinemadaki sesini duyurmaya çalışan festivali 28 Temmuz’da sona erecek.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz