1985’te Miami Vice’ın yıldızı Philip Michael Thomas için hayat oldukça güzeldi. Televizyonun en hit dizilerinden birinin yıldızıydı ve Atlantic Records’la bir milyon dolarlık anlaşmanın parçası olarak ilk albümü ile moda dünyasına adım atmıştı. Yine de takmayı çok sevdiği altın kolyesiyle Thomas’ın gözü daha yükseklerdeydi ve bir hedefi vardı. Bu hedef EGOT olmaktı.

Her ne kadar Thomas kolyesindeki E, G, O ve T harflerinin başka bir anlama geldiğini (Enerji, Büyüme, Fırsat ve Yetenek) iddia etse de, o zamanlar 36 yaşında olan aktörün etrafındakiler bu harflere farklı bir anlam yüklemişti. Onlara göre bu harfler Emmy, Grammy, Oscar ve Tony ödüllerinin baş harfleriydi. Yani Thomas’ın önümüzdeki birkaç yıl içinde kazanmayı amaçladığı dört ödül. Aradan 30 yıldan daha uzun bir süre geçti ve Thomas henüz bu ödüllerden herhangi birine aday bile gösterilmedi.

Yeryüzünde bu ödüllerin dördünü birden alarak EGOT unvanına hak kazanmış sadece 12 isim var. İşte EGOT unvanına sahip olarak adını tarihe yazdıran muhteşem insanlar:

RICHARD RODGERS

Amerikalı besteci Richard Rodgers, henüz EGOT diye bir kısaltma bile yokken bu dört ödülü alan ilk sanatçı oldu. Sanatçı Winston Churchill: The Valiant Years televizyon belgeseliyle Emmy, 1945 yılında State Fair filmindeki “It Might as Well Be Spring” şarkısıyla En İyi Şarkı Oscar’ını kucakladı. Hem 1960’ta hem de 1962’de, The Sound of Music ve No Strings kayıtlarıyla Grammy ödüllerinin sahibi oldu. 1950-1962 yılları arasında, üçü South Pacific dizisinin ilk sezonu için olacak şekilde toplam altı Tony ödülü kazandı. Rodgers aynı yıl South Pacific ile Drama dalında Pulitzer ödülüne de layık görüldü. Yani aslında PEGOT oldu.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.