Amerikalı yazar Darcey Bell’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, komedi filmlerinden tanıdığımız Paul Feig’in imzasını taşıyor. Ancak yönetmen bu kez içinde komedi unsurlarının da olduğu bir suç-gerilim filmi çekmeyi denemiş. Filmdeki aksaklıkların kitap uyarlaması olmasından kaynaklanan klasik sorunlar olduğunu düşünüyorum. Ne var ki bu iyi niyetli yaklaşımla bile filmin sonunu makul karşılamamız güç çünkü film son derece karikatürize edilmiş bir sonla noktalanıyor. Vasatın altında bir Amerikan filminde görebileceğimiz kötülükteki bu sonda, müthiş bir sırrı ortaya çıkaran orta halli bir ev kadını sanki her gün bir gizem çözüp suçluları polise teslim ediyormuş gibi rahat ve kendinden emin görünüyor. Bu kötü sonu ve Stephanie’nin herhangi bir yere bağlanmayan acayip sırrını bir kenara bırakacak olursak (ki bu sıkıntılar muhtemelen uyarlama olmasından kaynaklanıyor) film izleyicinin merak duygusunu epeyce besleyen gizemli bir konuyu işliyor.

Stephanie orta sınıf bekar bir annedir. Hayatını küçük oğluna adamış, elinden her iş gelen bu ev kadınının bir de video kanalı vardır. Film, Stephanie’nin takipçilerine seslendiği bir video ile başlar. Stephanie takipçilerine, beş gündür haber alamadığı en iyi arkadaşı Emily’nin hâlâ kayıp olduğu bilgisini verir ve Emily’nin ortadan kaybolmasının küçük bir rica ile başladığını söyleyerek bize tüm hikâyeyi anlatmaya koyulur.

Oğlunun okulundaki diğer veliler tarafından sevilmeyen, hatta dalga geçilen biri olan Stephanie, bir gün kendinin tam zıttı görünümündeki alımlı ve çekici Emily ile tanışır. Stephenie Emily’nin kalemi değildir ancak beklenmedik şekilde ikili arasında bir arkadaşlık gelişir. İçtikleri su ayrı gitmezken Emily bir gün Stephanie’den ufak bir ricada bulunur ve oğlunu okuldan almasını ister. Emily’nin oğlu küçük Nicky’e göz kulak olan Stephanie, saatler geçmesine karşın oğlunu almaya gelmeyen Emily’e ulaşamadığında Emily’nin başına bir şeyler geldiğini düşünür. Ciddi bir şekilde Emily’i aramaya başladığında ise onun kimseye bir açıklama yapmadan ortadan kaybolduğunu öğrenir. Sıradan bir ev kadını olan Stephanie, Emily’i bulmak için çabaladıkça kendini çok gizemli olayların ve Emily’nin sırlarla bezeli hayatının içinde bulur.

Filmin başrollerinde Oscar ve Altın Küre adayı Anna Kendrick ve “Gossip Girl” dizisinin yıldızı Blake Lively yer alıyor. Linda Cardellini, Rupert Friend, Henry Golding, Eric Johnson, Jean Smart, Sarah Baker ve Andrew Rannells gibi isimler ise yıldız ikiliye eşlik ediyor.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Paul Feig

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.