festival2014by

Her Yer Festival Her Yer Direniş

İşçi Filmleri Festivali Haziran Direnişini Selamlıyor

9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-8 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor!

İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek festivalde bu yıl “Her Yer Festival Her Yer Direniş” teması ile 17 farklı ülkeden toplam 79 film gösterilecek.

Festivalin değişmez illüstrasyonu Karagöz ve Şarlo bu yıl yanına iki tanıdık dostla Haziran Direnişine selam veriyorlar. V For Vendetta filminin karakteri ünlü maskesi ile Guy Fawkes ve Haziran Direnişin sembolünden birisi olan Kırmızılı Kadın, Karagöz ve Şarlo ile beraber Dünya’dan direniş filmlerini, Gezi filmlerini ve emekçilerin öykülerini beyazperdeye taşıyor.

2 mayıs günü Şişli Kent Sineması’nda yapılacak açılış gecesini oyuncu Şenay Gürler sunacak. Direnişin müziklerini yapan Praksis ‘in ezgilerinin eşlik edeceği gecede her yıl olduğu gibi bir set işçisine plaket verilecek.

9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 4 şehirdeki gösterimlerden sonra, ilerleyen günlerde birçok kenti kapsayan ve yıl boyu sürecek uzun bir yolculuğa çıkacak.

Her yıl olduğu gibi gösterimler ücretsiz olacak.

Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival, DİSK / Sine-Sen , DİSK / DEV SAGLIK-İş , DİSK / Birleşik Metal-İş, DİSK/Genel-iş, DİSK/Basın-iş,Türk-İş / Petrol-İş ,Türk-iş / Tek Gıda-İş, Türk-iş / Kristal-İş, KESK / SES ,TTB Halkevleri ,Sendika.Org ,ÇapulTV tarafından düzenleniyor.

Uluslararası konuklar

Festivalin bu yılki Uluslararası konukları İngiliz İşçi Sınıfının Durumu filminin İngiliz yönetmeni Michael Wayne ve Elif’in Erkekleri Filminin Alman yönetmenleri Markus Fiedler ve Kirstin Krüger. Yönetmenler İstanbulda özel gösterimlerle izleyicilerle söyleşiler gerçekleştirecektir.

25 adet Uluslararası 52 adet Türkiye’den olmak üzere toplam 77 adet uzun ve kısa kurmaca, belgesel film seyirciyle buluşacak. 15 adet gezi ve Haziran Direnişi üzerine filmi ile direnişi direnişte düşenleri unutmayalım unutturmayalım istedik.

2013 yılında kaybettiğimiz Tuncel Kurtiz’in anmak için Erden Kıral’ın yönettiği Kanal filmini programımıza aldık.

Bir işçi filmi 2013 yapımı Zerre, Küf, Araf ve Kelebeğin Rüyası Kurmaca uzun metraj Türk filmlerinden bazıları.

Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek , Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda, Gezi’nin Ritmi, Direnen Sevgi ,Ali: Düşlerinde Özgür Dünya, Leviathan’la Yaşamak, Tornistan, Çapulcu Zamanlar, Resist, Ağaçlarla Başladı: Gezi Parkı’nda İsyan, Anne, Çünkü Ben Bu Parkı Seviyorum, Witnessing gezi, İstanbul Rising ve Fatih Pınar kısalarından oluşan Kısaca Haziran Direnişi ile Haziran direnişini toplu olarak perdeye yansıtmaya çalıştık

Çin’deki işçilerin hayatını, sorunlarını anlatan “Small Fish /Küçük Balık“,

Fransa’ya gitmek isterken Yunanistana göçmen olarak gelmiş Afrikalıların yoksulluk ve umutlarını anlatan 2014 yapımı “All Points North/Herşey Kuzeyi Gösteriyor”

2009 yılında 4 işçi Milan’daki son aktif fabrikanın kapatılmasına direnmek için 20 metrelik vinçe tırmandılar ve 8 gün 40 derece sıcaklıkta direndiler. 2013 yapımı bu direniş öyküsünün adı “On the Art of War/Savaş Sanatı Üstüne”

Senegalli ünlü yönetmen Ousman Sembene’nin kadın sünnetine direnen Afrikalı kadınların mücadelesini anlattığı Moolaadé;

Gezi parkı komünü ile birlikte 1871’deki 2 ay iktidarda kalmış paris halkının mücadelesini anlatan “La commune/Komün” ve seçimle iktidara gelmiş başka bir diktatör Hitler’in gerçek arşiv görüntüleri eşliğindeki Faşizmini anlatan Sıradan faşizm/Obyknovennyy fashizm filmleri bugün hala çok güncel.

Festival filmlerinin gösterimleri 4 ilde aşağıdaki salonlarda yapılacaktır.

İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, Yeşilçam Sineması, İstanbul Halkevi, Aynalı Geçit Sinema Salonu, Barış Manço Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Don Kişot Sosyal Merkezi, Kadıköy Halkevi;

Ankara’da Büyülü Fener Sinemasında, Jeoloji Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Roksan Açık hava, Mamak Açık Hava sineması;

İzmir’de Fransız Kültür Merkezi, Konak Halkevi , Mimarlar Odası Alsancak,

Bornova Salonları Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Ayfer Feray Açık Hava, Mevlana Toplum Kültür Merkezi;

Diyarbakır’da ise Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi sinema

Salonu, Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Sinema Salonu, Diyarbakır evi, SülükIü Han, Sol Mekan

Festival kapsamında Ankara’da emek ve iletişim üzerine düşünen, çalışan ve siyaset üreten akademisyenler ve eylemciler 3-4 Mayıs tarihleri arasında 5. Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı’nda bir araya gelecek.

İletişim için:

(İstanbul) İstanbul Halkevi:

Telefon: 0212 245 82 65

Fax: 0212 245 70 10

Adres: İstiklal Caddesi, Orhan Adli Apaydın Sokak, No:10, Beyoğlu / İstanbul

(Ankara) Halkevleri Genel Merkezi:

Telefon: 0312 419 27 17 / 0 505 713 18 32

Fax: 0312 419 32 07

Adres: Konur Sokak, No:8/9, Kızılay / Ankara

(İzmir) Konak Halkevi:

Telefon: 0232 441 06 03 / 0541 850 54 26 /

Adres: 859 Sokak, No:6, Vatan İşhanı, D: 302, Kemeraltı, Konak / İzmir

(Diyarbakır)

Diclekent Bulvarı Diclekent villaları 252. sokak No: 45 Kayapınar Diyarbakır

0412 257 1565

0530 236 00 08

Web: www.iff.org.tr

E-posta: [email protected]

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.