Venedik Film Festivali bu yıl Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler doğrultusunda her zamankinden farklı koşullarda gerçekleşecek. Öncelikli ve en önemli olarak katılımcıların sosyal mesafeye uymasını sağlayacak olan zorunlu önlemler alınacak. 2-12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Venedik Film Festivali,​​ yaklaşık 50 uzun metrajlı filme ev sahipliği yapacak.

Venedik Film Festivali seçkisinde yer alacak film sayısı her zamankinden az olacak ancak özellikle festivalin Venezia 77 ve Orizzonti olarak bilinen iki önemli bölümü için her zamanki prosedürlerin ve formatın korunması planlanıyor. Geleneksel gösterimler, Lido ve Palazzo del Cinema’da tüm güvenlik önlemleri alınarak düzenlenecek. Ayrıca biri Venedik’te Giardini della Bienali’nde diğeri Lido’da olmak üzere iki buz pateni pistine kurulacak olan açık hava gösterim mekanı olarak kullanılacak. Festivalin bağımsız filmler seçkisinin önemli bir bölümü açık havada seyirciyle buluşacak. Venedik Klasikleri adını taşıyan seçki ise Bologna’daki Sinema Ritrovato Festivalinin bir parçası olarak  25-31 Ağustos tarihleri arasında gösterilecek.

Sanal gerçeklik gösterimleri tamamen çevrim içi olacak.

Venedik Film Festivali, 2017 yılından bu yana geleneksel filmlerin yanı sıra VR formatında çekilmiş kısa filmlere yer veriyor. Festivalin Venedik Sanal Gerçeklik (Venice Virtual Reality) olarak bilinen bölümünün gösterimleri son üç yıldır Lazzaretto Vecchio adasında düzenleniyordu ancak sanal gerçeklik filmleri bu yıl VRChat HTC Viveport ve VRrOOm işbirliğiyle tamamen çevrim içi olarak gösterilecek.

Festival direktörü Alberto Barbera ‘’Filmlerde ve bölümlerde asgari bir azalma söz konusu olsa da festival gerçekleşeceği için çok memnunum. Son birkaç aydır, pandemi sebebiyle mecburen seyri değişen festivalleri takiben gerçekleşecek olan, hepimizin dört gözle beklediği ilk uluslararası festivalin yeniden açılışını anlamlı kutlama ve somut bir mesaj haline gelecek. Venedik Film Festivali, krizden büyük ölçüde zarar gören tüm sinema dünyası için bir iyimserlik abidesi olacak. ” açıklamasında bulundu.

28 Temmuz’da düzenlenecek olan basın toplantısında 77. Venedik Film Festivali’ne ilişkin tüm programın ve ayrıntıların açıklanması bekleniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.