Haberler

76. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası Bölümünde Yer Alacak Filmler Açıklandı

Bu sene 28 Ağustos- 7 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 76. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde yer alacak filmler açıklandı.

Bu yıl yetmiş altıncı kez düzenlenecek festivale az bir zaman kala festival programı hakkındaki ilk detaylar da paylaşılmaya başlandı. Festival başkanının La Ciénaga ve Zama gibi önemli filmleriyle tanıdığımız Lucrecia Martel olacağı ve açılış filminin Hirokazu Koreeda imzalı The Truth olacağının açıklanmasından  sonra şimdi de “Eleştirmenlerin Haftası” bölümünde yer alacak filmler duyuruldu.

Bu sene Eleştirmenlerin Haftası’nın Yarışma bölümünde, yedi film yer alacak. Doctor Who ve Penny Dreadful gibi dizilerle ön plana çıkan yönetmen Billie Piper’in ilk uzun metrajı, kendisiyle birlikte Leo Bill, Lily James ve David Thewlis‘in rol aldığı sorunlu bir aileden genç bir yazarın hikâyesini anlatan Rare Beasts, Arabistan’in mitolojik geçmişinden bir deniz hikâyesini perdeye taşıyan Scales ve 2006 yılında Hizbullah ile İsrail arasındaki yaşanan savaşı konu alan All This Victory  yarışma bölümünün dikkat çeken filmlerinden.

76. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası Bölümünde Yer Alacak Tüm Filmler:

Yarışma Bölümü:

Jeedar El Sot / All This Victory – Ahmad Ghossein (Lübnan, Fransa, Katar)
Partenonas / Parthenon – Mantas Kvedaravičius (Litvanya, Ukranya, Fransa)
El Principe / The Prince – Sebastian Muñoz (Şili, Arjantin, Belçika)
Psykosia / Psychosia – Marie Grahtø (Danimarka, Finlandiya)
Rare Beasts – Billie Piper (Birleşik Krallık)
Sayidat Al Bahr / Scales – Shahad Ameen (Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Suudi Arabistan)
Tony Driver – Ascanio Petrini (İtalya, Meksika)

Açılış Filmi (Yarışma Dışı)

Bombay Rose – Gitanjali Rao (Birleşik Krallık, Hindistan, Fransa)

Kapanış Filmi (Yarışma Dışı)

Sanctorum – Joshua Gil (Meksika, Katar, Dominik Cumhuriyeti)

Ekin Taneri
1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz