72. Cannes Film Festivalin bitmesine az bir süre kala ilk ödüller de sahipleriyle buluşmaya başladı. Claire Denis’nin başkanlığını yaptığı Cinéfondation seçkisinde kazananlar belli oldu.

Jürisinde Stacy Martin, Eran Kolirin, Panos H. Koutras ve Cătălin Mitulescu’nun yer aldığı bölümde Louise Courvoisier imzalı Mano a Mano  “En İyi Film” ödülüne layık gördü. İkincilik Ödülü Richard Van imzalı Hieu‘ya giderken, Üçüncülük Ödülü’nü Filisten’deki Dar al-Kalima Üniversitesi tarafından festivale gönderilen Ambience ve Barbara Rupik’in yönettiği, Polonya yapımı Duszyczka paylaştı. Kazanan filmler dünyanın dört bir yanından 366 film okulundan gönderilen 2000’e yakın film arasından seçildi. Birincilik ödülünü kazanan Mano a Mano’nun yönetmeni Louise Courvoisier aynı zamanda ilk uzun metraj filmiyle Cannes Film Festivali’nde yer alma şansı yakaladı.

Festivalde sona yaklaşılırken, Altın Palmiye’nin kime gideceğini merakla bekliyoruz.

 

Yazar Hakkında

Ekin Taneri

1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.