Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 9-16 Kasım 2017 tarihlerinde  7.’si düzenlenecek, ”Malatya Uluslararası Film Festivali”, gerçekleştirilen basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı.

 

Yapılan basın toplantısında, uzun metraj filmlere yapım desteği ve kısa film çekmek isteyen sinemacılara destek sağlanacağı ifade edilirken, düzenlenecek çeşitli etkinliklerde dünya sinemasından sürpriz gösterimlerin yapılacağı belirtildi.

Türk Sineması’na ve sinemacılara katkı sağlama amacıyla yapılan festivalde, bu sene de birbirinden büyük destek projeleri yer alıyor:

  • Ertem Eğilmez Aile Filmleri Desteği

Jüri tarafından seçilen bir yapıma 100 Bin TL yapım desteği sağlanacak.

  • TRT Bağımsız Film Desteği 

     Bu destek TRT tarafından sağlanacak ve ayrıntıları önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

  • Kısa Film Desteği

Festivalin uluslararası boyutunu güçlendirmek amacıyla, kısa film yarışmasında finale kalan 10 film, program dahilindeki uzun metraj filmleri öncesinde büyük salonlarda gösterilecek. Böylece kısa filmcilerin emek ve heyecanını geniş kitlelere ulaştıracak.

Ayrıca kısa film yarışmasında dereceye giren tek film yerine üç filme ödül verileceğini belirten festival direktörü Köçer, bu kapsamda ilk filme 5 bin, ikinci filme 3 bin, üçüncü filme 2 bin TL para ödülü verileceğini açıkladı.

Hülya Koçyiğit’in jüri başkanlığını üstleneceği ve 9-16 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 7. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin son başvuru tarihi 1 Haziran 2017 olarak belirtildi.

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.