Haberler

66. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü Sahibini Buldu

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde ödüller Berlinale Palast’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

ayı

Yönetmenliğini İtalyan Gianfranco Rosi’nin yaptığı, İtalya’nın Afrika’ya en yakın noktası Lampedusa adasındaki sığınmacıların durumunu anlatan Fuocoammare adlı belgesel Altın Ayı ödülüne layık görüldü. Rosi, ödülü alırken yaptığı konuşmada, “Düşüncelerim şu anda Lampedusa’ya ulaşamayan insanlarda. Bu ödülü Lampedusa’daki insanlara adamak istiyorum. 20-30 yıldan beri oraya insanlar geliyor. Lampedusa’daki insanlar bu diğer insanlara kalplerini açtılar” dedi.

2013 Venedik Film Festivali’ne Sacro GRA isimli bir belgesel ile katılan Gianfranco Rosi, Altın Aslan Ödülünü kazanmış ve Venedik Film Festivali tarihinde ilk kez en iyi film ödülünü bir belgesel yapımı ile alan yönetmen olmuştu. Sacro GRA belgeseli ve yönetmen hakkında yazılmış yazıya sitemizden ulaşabilirsiniz.

Yönetmenin 66. Berlin Festivali’ndeki Altın Ayı ödülü ile birlikte 3 yıl içerisinde 2 belgesel filmle Avrupa’nın en önemli üç festivalinin ikisinden en büyük ödülü kazanması çok ilginç bir anekdot olarak karşımıza çıkıyor.

Berlin’de 11 Şubat’ta başlayan 66. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde 77 ülkeden 434 film gösterildi, 18 film “Altın Ayı” ve “Gümüş Ayı” için yarıştı.

66. Berlinale’de “Altın Ayı” ve “Gümüş Ayı” ödüllerinin kategorileri ve kazananlar ise şöyle sıralandı :

En iyi film (Altın Ayı): Gianfranco Rosi/Fuocoammare
Jüri Büyük Ödülü: Danis Tanovic/Smrt u Sarajevu
En iyi yönetmen: Mia Hansen-Love/L’avenier
En iyi kadın oyuncu: Trine Dyrholm/ Kollektivet
En iyi erkek oyuncu: Majd Mastoura / Inhebbek Hedi
En iyi senaryo: Tomasz Wasilewski/United States of Love
En iyi sanatsal performans (Kamara): Mark Lee Ping-Bing/Chang Jiang Tu
Alfred Bauer Ödülü: Lav Diaz/Hele Sa Hiwagang Hapis
En iyi ilk film: Mohammed Ben Atia/Inhebbek Hedi
En iyi kısa film(Altın Ayı): Leonor Teles/Balada de um Batraquio
FIPRESCI Jüri Ödülü: “Danis Tanovic/Mort a Sarajevo
Caligari Film Ödülü: Tamer El Said/In the Last Days of the City
Uluslararası Af Örgütü Ödülü: Gianfranco Rosi/Fuocoammare ve Mehrdad Oskouei/Royahaye Dame Sobh
Barış Film Ödülü: “Maher Abi Samra/Makhdoumin”

Mustafa Güler
1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Yorum yaz