Bu yıl 6. kez düzenlenen Uluslararası Malatya Film Festivali, 6-12 Kasım tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

malatyafilmfestival

Malatya Valiliği’nin koordinasyonu ve Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleri ile düzenlenen Uluslararası Malatya Film Festivali, 6 Kasım’da başlıyor. Bu yıl 6. yaşını kutlayan festivalin film programı, Taksim InterContinental Otel’de yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı.

InterContinental Otel’de düzenlenen basın toplantısına festival ana sponsoru Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ertan Mumcu, festival yönetmeni Hüseyin Namık Yıldırım, sinema yazarı ve Festival Danışma Kurulu üyesi Kerem Akça, onur ve emek ödüllerine değer görülen sanatçılar, jüri üyeleri, danışma kurulu üyeleri, yarışma filmlerinin oyuncu ve yönetmenleri ve pek çok sayıda basın mensubu katıldı. Perihan Savaş, Serdar Gökhan, Selda Alkor, Ercan Kesal, Nazan Kesal, Şenay Gürler, ve Can Kolukısa da, toplantıya katılan isimler arasındaydı. Malatya Vali Yardımcısı ve Festival İcra Kurulu Başkanı Sayın Ömer Dağdeviren’ in ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında festival film programı ve tanıtımının yanı sıra bu yıl ulusal ve uluslararası yarışmada jüri karşısına çıkacak filmlerde açıklandı.

malatya 2

Uluslararası Malatya Film Festivali’nde 40’a yakın ülkeden 140’a yakın film izleyiciyle buluşacak. Festival; izleyicilere Türk ve dünya sinemasının yeni örneklerinden, ödüllü filmlere, belgesellerden kısa filmlere, engelliler için sesli betimlemeli filmlerden çocuk filmlerine, usta yönetmenlerin son filmlerinden, genç yeteneklerin ilk filmlerine geniş bir yelpazede seçkiler sunuyor. Taviani Kardeşler’ in Decameron uyarlaması “Muhteşem Boccaccio”, Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ödülüne ulaşan Aleksei German Jr. imzalı “Fırtına Bulutlarının Altında”, Yeni Alman Sineması’nın feminist ustası Margarethe Von Trotta’nın son filmi “Kayıp Hatıralar” festivalin dikkat çeken filmleri arasında. Festival programı ayrıca yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek film sonrası söyleşiler, imza günleri, sinema dersleri, çeşitli sergi ve atölyelerle son derece zengin bir içeriğe sahip.

Malatya Film Festivali tarafından her yıl sinemaya büyük hizmetler vermiş olan isimlere verilen Onur Ödülleri’ni, bu yıl, oyuncu Perihan Savaş ve Serdar Gökhan alacak. Sinemaya hizmet etmiş uluslararası isimleri de unutmayan Malatya Film Festivali, Yabancı Onur Ödülü’nü bu yıl Gürcü sinemasının usta yönetmeni Eldar Shengelaia’ya verecek. Festivalin 6 Kasım Cuma akşamı, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli’nde gerçekleştirilecek açılış törenini başarılı yazar ve sunucu Yekta Kopan sunacak. Açılış konuşmalarının ve festival yarışma filmlerinin tanıtımının ardından, onur ve emek ödülleri takdim edilecek. Festival Ödül Töreni ise 12 Kasım Perşembe akşamı, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli’nde gerçekleştirilecek. Yine Yekta Kopan’ ın sunuculuğunu üstleneceği gecede, ödüller sahipleriyle buluşacak.

12138308_1091456727546318_8084872589351675507_o

Malatya Film Festivali bu yıl sosyal medya hesapları ile festival filmlerini, etkinlikleri, program bilgilerini anlık olarak izleyicilere ulaştırıyor. Sinemaseverler, festivalin sosyal medya hesaplarından festival filmlerinin bilgilerine, film sonrası söyleşilere ve etkinliklere ilişkin tüm bilgileri anında öğrenebilecek; düzenlenen yarışmalarda festival kitaplarının yanı sıra film biletleri kazanma şansına da sahip olacaklar. İzleyiciler festivalle ilgili tüm bilgilere festivalin resmi web sitesi ve blog hesabının yanı sıra Malatya Film Festivali Mobil uygulamasından da erişebilecek. Uygulama IOS ve Android telefonlar için 1 Kasım’dan itibaren ücretsiz olarak indirilebilecek.

Festival filmlerini Malatya Park AVM Avşar Sinemaları, Yeşil Sinemaları, DoubleTree By Hilton Malatya Oteli ve İnönü Üniversitesi gösterim salonlarında izlemek mümkün. Avşar ve Yeşil sinemalarında 11.00 seansında gösterilecek olan Çocuk Filmleri; Double Tree Hilton’da engelliler için yapılan gösterimler, belgesel ve kısa filmler; İnönü Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan kısa film ve belgesel gösterimleri; ayrıca 8.000’e yakın Suriye vatandaşının bulunduğu konteyner kentte yapılacak olan tüm gösterimler ücretsiz olacak. Ayrıca bu yıl ilk kez uygulanacak olan FestivalKart ile tüm filmlere sınırsız giriş hakkının yanı sıra, öncelikli bilet alımı, ücretsiz katalog ve Malatya Park AVM’de çeşitli restoranlarda indirim hakkı sağlanacak.

Sinemaseverlerin, sanatçıların ve özellikle Malatya halkının büyük ilgi gösterdiği festival 12 Kasım’da sona erecek.

Malatya Film Festivali’ni sosyal medyadan takip etmek için:

Facebook.com/malatyafilmfest

Twitter/malatyafilmfest

Instagram/malatyafilmfest

Youtube.com/malatyafilmfest

Pericope/malatyafilmfest

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.