Bu yıl 5-16 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 38. İstanbul Film Festivali başvuru süreci başladı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1982 yılından bu yana sürdürülen en uzun soluklu festivallerden biri olan İstanbul Film Festivali, yıllardır pek çok filme ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda 2019 Nisan ayında; dünya sinemasının en çok konuşulan filmleri, Türkiye Sineması’nın yeni yapımları, kült filmler, söyleşiler ve özel gösterimler gibi pek çok etkinlik sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin ortak yapım, eğitim ve networking platformu Köprüde Buluşmalar ise, 11-12 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek.

 

Festival Yine Ödüle Doyacak

38. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması aday filmleri; Ulusal Yarışma, Yarışma Dışı, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması ana başlıkları altında değerlendirilecek.

Ulusal Yarışma’da En İyi Film’e Altın Lale verilirken; En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında da ödüller sahiplerini bulacak. Ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü ve genç yaşta hayatını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman adına da En İyi İlk Film Ödülü verilecek.

İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu; sinema yazarları Engin Ertan, Nil Kural, Kaan Karsan ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor.

Ulusal Kısa Film Yarışması danışma kurulunda ise Melis Balcı, Levent Çetin ve Serdar Kökçeoğlu yer alıyor.

Başvurular için son tarih: 25 Ocak 2019.

Ayrıntılı bilgi için http://film.iksv.org/tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.