Şehrin havasını değiştiren İstanbul Film Festivali’nin bitmesine artık sayılı günler var. Her sene büyük bir heyecanla beklenen ve “Bu iki hafta nasıl geçti?” dedirten festivalde, bu sene “Yarışma Dışı” kategorisinde gösterilen Hırsızın Gözleri (Eyes of a Thief – 2014), şaşırtıcı sadeliği ve samimi anlatımıyla festivalin iyi filmlerinden biri.

Yönetmen koltuğunda Najwa Najjar’ın olduğu Filistin’in Oscar adayı Hırsızın Gözleri, gerçek hayattan alınmış yalın ama bir o kadar samimi bir hikâye. Öyle ki hayli sıkıntılı bir konuyu yormadan, naifçe ele alıyor ve şiirsel bir dille de noktalıyor.

eyes-of-a-thief

Filmin başında Tarık’ın İsrail askerleri tarafından tutuklandığını görüyoruz. Ardından 10 yıllık bir hapis cezasından sonra kasabasına geri döndüğünde eşinin öldüğü, kızının da kaybolduğu gerçeğiyle yüzleşmek durumunda kalan Tarık, tabiri caizse kızı Nur’u yerde ararken gökte buluyor. Ne var ki tesadüfen tanıştığı hırçın ufaklık Melek’in kendi kızı olduğundan bihaber, ona ve kardeşine göz kulak olurken bir yandan da kasabada kimliğini gizlemek zorunda. Çünkü memleketi artık eski hatırladığı yer değil ve Filistinli olduğunun öğrenilmesi her an başına yeni dertler açabilir. Bu topraklarda yaşamanın getirdiği psikolojik yük, kimliğini gizleme çabasıyla birleşince hâliyle zor oluyor. Yine de filmde, Tarık’ın sıkıntısı, izleyiciyi boğmadan, dertlendirmeden, “Ne olursa olsun hayat devam ediyor.” tadında bir yorumla sunuluyor. Öyle ki Tarık’ın Melek ve kardeşi Emir’i alıp motosiklette gittikleri sahnede, adeta biz de yüzümüzde o ılık meltemi hissediyoruz. Sonunda kimileri hak ettiğini alabilirken kimileri de artık haklarının farkına vararak yeni bir yaşamı kucaklayabiliyor. Filmin sonunda Tarık’ın kızına yazdığı mektuptaki alıntılar da içimizi ferahlatacak ve hayata ümitli bakmamızı sağlayacak cinsten.

Bu samimi, duygu dolu filmde, hikâye daha çok yakın plan çekimlerle, özellikle karakterlerin yüz ifadelerine odaklanılarak verilmeye çalışılmış. Bu anlamda, filmdeki tüm alt metinleri adeta karakterlerin yüzlerinden okuyoruz. Bu arada aynı zamanda filmin başrol oyuncusu olan Souad Massi tarafından film için bestelenen müzikler de ayrıca edinilmeye değer… Hırsızın Gözleri, “Hayatta kalmak için bir kavgamız var. İşte sırf bu yüzden bile tasalanmadan, ümitle devam etmeli yaşamaya. Çünkü bu kavga tüm çabalara değer.” diyor bize.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.