34. İstanbul Film Festivali bu yıl da birbirinden leziz filmlerle bizi farklı duygu, düşünce ve deneyimler arasında yolculuğa çıkartmaya devam ediyor. Güneşe hasret kaldığımız, kendimizi kötü havaların depresifliğine kaptırdığımız şu günlerde, festivalin Antidepresan kategorisinden Hayatını Yaşa (Margarita With A Straw), bize sınırlamalara bağlı kalmadan hayatı her yönüyle deneyimlememiz gerektiğini hatırlattığı için mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında kendine yer ediniyor.

margarita-with-a-straw

Galasını 2014 yılında Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştiren Hindistan menşeli filmin yönetmenlik koltuğunda Shonali Bose, başrolünde ise Kalki Koechin yer alıyor.

Filmde, doğuştan beyin felçli olan ve tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren, buna rağmen ailesinin ve arkadaşlarının desteğiyle oldukça dışa dönük, arzulu, cesaretli davranışlar sergileyen, tutkularının peşinden giden bir genç kız olan Laila’nın (Koechin) hayatına ve kendini keşfetme serüvenine tanık oluyoruz. Laila, Delhi Üniversitesi’nde okurken şarkı sözü yazarak destek verdiği bir grubun solistine aşkını ilan edip reddedildikten sonra New York Üniversitesi’ne kabul edildiği haberini alıyor. Ardından annesiyle birlikte kıta değiştiriyor. Kendini New York’ta bambaşka bir dünya içinde bulan Laila, burada ilk kez aşkı, cinselliği (biseksüelliği) keşfediyor ve kendisi için yeni olan bu duyguları korkmadan, özgürce deneyimliyor.

margarita-with-a-straw-2

Aslında hikâye tanıdık. Bu, bir kendini keşfetme öyküsü. Fakat filmin asıl etkileyiciliği, başrolünde engelli bir birey olmasına rağmen bireyin hayata normal bir insan olarak tutunma çabasında yatıyor. Sadece farklılığıyla var olan Laila, bu çabasını izleyiciye birebir yansıtıyor ve engelini unutturuyor.

Hayatın iniş ve çıkışlarla bir bütün olduğunu, mutluluğun sınırlarımızı aşmamızı sağlayan deneyimlerde saklı olduğunu yeniden öğreten, kendimizi olduğumuz gibi tüm farklılıklarımızla kabul etme konusunda cesaret veren, umudun hiçbir zaman tükenmediğini hatırlatan, güldüren, ağlatan, ruhumuza iyi gelen ve huzurla uyutan, hayat gibi akan bir film Hayatını Yaşa.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.