Bu yıl 5-20 Nisan arasında düzenlenecek olan 33. İstanbul Film Festivali’nin biletleri 22 Mart itibariyle satışa çıktı. Her yıl yolunu gözlediğimiz festival bu yıl Lars von Trier’den Wes Anderson’a, Terry Gilliam’dan Tsai Ming-Liang’a, Lukas Moodysson’dan Denis Villeneuve’a, Xavier Dolan’dan Cristi Puiu’ya, Alain Resnais’den Miguel Gomes’e, Aleksey German’dan Andrzej Wajda’ya kadar uzanan yönetmenlerin merakla beklenen son filmlerine ev sahipliği yapıyor.

Festival bu yıl Türk Sineması’nın 100. yılı için özel olarak açtığı “Bu İkiliye Dikkat” bölümünde Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi ve Karanlık Sular gibi kült filmlerin, Kuyu ve Otobüs gibi başyapıtların, Gemide ve Eşkiya gibi efsane filmlerin, Aaahh Belinda! ve Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri gibi fantezi örneklerinin yer aldığı 34 filmlik bir seçkiyi yeniden beyaz perdede görmemize olanak sağlıyor.

2013’te kaybettiğimiz önemli yönetmen ve oyuncuların en özel işlerini seyredebileceğimiz “Anılarına” bölümü ve yine geçen yıl kaybettiğimiz yönetmen Aleksey German’ın tüm filmlerini izleyebileceğimiz “Savaş ve Hatıralar” adlı retrospektif seçki sinemaseverler için önemli birer hazine niteliği taşıyor.

Festival heyecanına Fil’m Hafızası yazarları olarak ortak olduk ve festival takipçilerine yol gösterici olmasını umduğumuz öneri listelerimizi belirledik. Önerilerimizi belirlerken yapım tarihi bakımından güncel filmleri dikkate aldığımızı; festival dahilinde gösterilecek yerlisi yabancısı tüm klasiklerin halihazırda izlenmesi elzem kudrette olduklarını düşündüğümüzü ayrıca not düşelim.

Soner Yıldırım
Halil İbrahim Sağlam
Yasemin Kartal
Salihcan Sezer
Aysan Sulu
Burak Acar
Kaan Denk
Çağın Şentürk
Güvenç Atsüren
Merve Özveren
Murat Gürgen

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: http://film.iksv.org/tr

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.