Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin kazananları, pandemi önlemleri kapsamında seyirciye kapalı olarak gerçekleştirilen törenle belli oldu.


En İyi Film ”Bilmemek”

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde bu yıl 10 filmin yarıştığı Ulusal Uzun Film Yarışması bölümünde; başkanlığını yönetmen Yeşim Ustaoğlu‘nun yaptığı, kurgucu Aylin Zoi Tinel, oyuncu Berkay Ateş ve Tuğçe Altuğ ile sinema yazarı Uğur Vardan’nın jüriliğinde, Leyla Yılmaz’ın ”Bilmemek” filmi “En İyi Film” seçilerek 50 bin lira değerindeki ödüle layık görüldü. ”Bilmemek” filmindeki performansıyla Senan Kara, “En İyi Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu”, Emir Özden ise “En İyi Yardımcı Rolde Erkek Oyuncu” ödülüne layık görüldü.

En İyi Belgesel  “İçimdeki Küller”

Festivalde 11 filmin yarıştığı Belgesel kategorisinde, filmleri akademisyen Nihan Gider Işıkman, yönetmen, senarist ve yapımcı Rena Lusin Bitmez ile yönetmen ve belgesel yapımcısı Zeynep Gülru Keçeciler’in yer aldığı seçici kurul değerlendirdi. Bu kategorinin kazananı Ayten Başer Yetimoğlu‘nun ”İçimdeki Küller” adlı belgeseli oldu ve Yetimoğlu 20 bin lira değerindeki ödüle layık görüldü.

En İyi Yönetmen Ödülü’ne Onur Ünlü Layık Görüldü

“En İyi Yönetmen” ödülü  ”Topal Şükran’ın Maceraları” filmiyle Onur Ünlü‘ye verildi. Emel Erden de aynı filmdeki çalışmasıyla “En İyi Sanat Yönetmeni” ödülüne layık görüldü.


Yılın Kısası : ”Bare Giran (Ağır Yük)”

14 filmin yarıştığı Ulusal Kısa Film Yarışması‘nda, Akademisyen Andreas Treske, yapımcı Bulut Reyhanoğlu ve oyuncu Şenay Gürler‘in jüriliğinde Yılmaz Özdil‘in ”Bare Giran (Ağır Yük)” adlı filmi 10 bin lira değerindeki “En İyi Kısa Film” ödülüne layık görüldü.


Festivalin Ankara temalı kısa ve belgesel film üretimini teşvik etmek amacıyla bu yıl ilkini verdiği VEKAM Özel Ödülü’ne ise Yasin Semiz‘in “Asfaltın Altında Dereler Var!” adlı filmi sahip oldu.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri Tam Listesi;

Ulusal Uzun Film Yarışması

En İyi Film:Bilmemek
Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü: Uzun Zaman Önce – Cihan Sağlam
En İyi Yönetmen: Onur Ünlü – Topal Şükran’ın Maceraları
En İyi Kadın Oyuncu: Selen Uçer – Aşk, Büyü, vs.
En İyi Erkek Oyuncu: Serdar Orçin – Uzun Zaman Önce
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Senan Kara – Bilmemek
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Emir Özden – Bilmemek
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: Aşk, Büyü, Vs. – Ümit Ünal
En İyi Görüntü Yönetmeni: Hakan Körezli – Şair
En İyi Sanat Yönetmeni: Emel Erden – Topal Şükran’ın Maceraları
En İyi Özgün Müzik: Uygur Yiğit – Uzun Zaman Önce
Ayhan Ergürsel En İyi Kurgu: Maryna Er Gorbach, Aziz İmamoğlu – Omar ve Biz
SİYAD En İyi Film Ödülü: Topal Şükran’ın Maceraları

Ulusal Belgesel Film Yarışması

En İyi Belgesel Film: İçimdeki Küller – Ayten Başer Yetimoğlu

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Film: Bare Giran – Yılmaz Özdil

Özel Ödüller


Vekam Özel Ödülü:
Asfaltın Altında Dereler Var! – Yasin Semiz

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.