Esra Saydam ve Nisan Dağ’ın beraber yönettikleri ilk uzun metraj film olan Deniz Seviyesi, Adana’da izleyiciyle buluştu. Altın Koza’da Ulusal Yarışma bölümünde yer alan filmin galası yönetmenlerin ve ekibin katılımıyla gerçekleştirildi.

denizseviyesi

Deniz Seviyesi (2014), birtakım eski çocukluk videoları ile başlıyor ve daha sonra New York’ta yaşayan Damla (Damla Sönmez) karakteriyle tanışıyoruz. Amerikalı bir avukat olan Kevin (Jacob Fishel) ile evlenmiş ve ilk çocuğuna hamile, dışarıdan bakıldığında tam bir mutluluk tablosu oluşturabilecek bu hayatta Damla’yı rahatsız eden bir şeyler var. Hamile olmasına rağmen gece gizlice çıkıp sigara alıyor, bardağına çaktırmadan içki karıştırıyor ve bize belki de ileride, izlediğimiz hikâyeden farklı bir film izleyeceğimiz izlenimi veriyor. Kuzeninden gelen bir telefonda çocukluğunu geçirdiği yazlığın satılacağını öğreniyor ve kocasıyla Türkiye’ye geliyorlar. Damla’nın burada yüzleşmesi gereken biri var; on beş yılını beraber geçirdiği, beraber büyüdüğü, en yakın arkadaşı ve bir zamanlar sevgilisi olan Burak (Ahmet Rıfat Sungar)… Yıllar önce sevgilisi Amerika’ya okumaya gidince habersizce terk edilen Burak ise Damla’yı siliyor hayatından ama herkesi bilinmedik gerçekler bekliyor bir taraftan da.

Genel olarak bakıldığında evet bir aşk hikâyesi Deniz Seviyesi. Damla ile Burak’ın hesaplaşma hikayesi de diyebiliriz. Yönetmenler Esra Saydam ve Nisan Dağ filmin kendileri için çok kişisel olduğunu ve ikisinin de hayatından izler taşıdığını belirtiyorlar. Hatta filmde geçen yazlık, yönetmen Esra Saydam’ın da çocukluğunu geçirdiği yazlık. Aynı zamanda Damla gibi eğitimlerini Amerika’da bitiren ikili birbirlerini tamamladıklarını ve iki yönetmenin beraber çalışmasının zorluklarını yaşamadıklarını söylüyorlar. Geçmişe pek dönmeden geçmişe dair izler verilerek ilerleyen bir senaryo var ortada. Filmdeki küçük Mina ve Mehmet’in bu noktada Damla ile Burak’ın canlı flashback’leri olduğunu söyleyebiliriz. Damla her ne kadar hırsları olan ve hayatına bu doğrultuda yön veren biri gibi görünse de gerek yazlık evin yeni hâlini beğenmemesi, gerek Burak’ın herkesin sevdiği gibi bir adam olmadığını iddia etmesiyle içindeki kopukluğu geçiştirmeye çalışıyor. İkilinin arasında bu hesaplaşma yerini bir helalleşme hikâyesine bırakıyor. Filmin yönetmenleri Esra Saydam ve Nisan Dağ’a göre ise Deniz Seviyesi bir büyüme ve iyileşme hikâyesi.

Yazar Hakkında

Aslıhan Altuğ

25 Nisan 1991 yılında Adana'da doğdu, lise eğitimini Saint Joseph Fransız Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi'nde İtalyan Dili ve Edebiyatı okumakta olup bir taraftan da IKSV'nin düzenlediği çeşitli festival ve etkinliklerde çalışıyor. Hikaye anlatmanın gücüne inanıyor ve bunu konuda en büyük ilham kaynağının sinema olduğunu düşünüyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.