Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, Ankara Uluslararası Film Festivali’nin 30’uncusu 18 – 28 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen, 30. Ankara Uluslararası Film Festivali 18-28 Nisan 2019 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Dünya sinemasından özel bir seçkinin yer aldığı festivalde, kısa film ve belgesel gösterimlerinin yanı sıra bu yıl özel gösterimler de yapılacak. On gün sürecek festivalde 14 bölümde 120’ye yakın film, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla izleyiciyle
buluşacak. Ayrıca festival boyunca söyleşi, atölye çalışmaları ve özel etkinlikler her yaştan Ankaralı sinemaseverler için ücretsiz olarak yapılacak.

Festival Biletleri 6 Nisan’da Satışta

30. Ankara Uluslararası Film Festivali, bu yıl Ulusal Yarışma, Kısa Film, Özel Gösterimler, Dünya Sineması ve FESTİLAB bölümleriyle izleyiciyle buluşuyor. Ünlü oyuncu ve yönetmenlerin yer aldığı filmlerin Türkiye ve Ankara prömiyerlerinin yanı sıra, uluslararası festivallerden ödüller alan en iyi yapıtlar da Dünya Sineması bölümü programında yer alacak. Ankara Uluslararası Film Festivali biletleri 6 Nisan Cumartesi gününden itibaren Büyülü Fener Kızılay Sineması gişelerden ve biletinial.com adresinden satın alınabilir.

Aziz Nesin Emek Ödülü Kadir İnanır’a

Ankara Uluslararası Film Festivalinde Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından verilen onur ödülleri bu yılki sahiplerini buldu. Aziz Nesin Emek Ödülü Kadir İnanır’a, Sanat Çınarı Ödülü Nazlı Eray’a, Kitle İletişim Ödülü Gülse Birsel’e 18 Nisan’da MEB Şura salonunda gerçekleştirilecek açılış töreninde takdim edilecek.

30. Ankara Uluslararası Film Festivali Yarışma Filmleri

Ulusal Uzun Film Yarışması

Ulusal Uzun Film Yarışmasına başvuran filmler arasından Ali Karadoğan, İrfan Demirkol ve Zeynep Ünal’dan oluşan ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucu ön elemeyi geçen 11 film belirlendi. Yönetmen Tolga Karaçelik‘in başkanlığında, gazeteci ve yayıncı Cem Erciyes, senarist ve fotoğraf sanatçısı Ebru Ceylan, oyuncular Tolga Tekin ve Tülin Özen‘den oluşan seçiciler kurulu, filmleri festival sırasında seyirciyle birlikte izleyecek. Ulusal Uzun Film
Yarışmasında yer alacak filmlerden En İyi Film Ödülünü alan filmin yapımcısına 50.000 TL, ilk filmlere verilen Mahmut Tali Öngören Özel Ödülünü kazanan filmin yönetmenine ise 10.000 TL ödül verilecek.

Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışması

Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışmasına başvuran 101 proje arasından Fulten Larlar, Nurhan Özenen ve Serkan Acar’dan oluşan ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucu 10 proje ön elemeyi geçti. Festival haftasında yapımcı Armağan Lale, yapımcı Ali Bayraktar ve yönetmen, yapımcı Sevinç Baloğlu’ndan oluşan seçici kurulla gerçekleştirilecek olan toplantılarda proje sahipleriyle görüşmeler yapılacak. Yarışmada yer alacak projelerden
kararlaştırılan en iyi projeye 30.000 TL maddi destek verilecek.

Ulusal Belgesel Film Yarışması

Ulusal Belgesel Film Yarışmasına başvuran 109 belgesel arasından Nihan Gider Işıkman, Yaşar Sökmensüer ve Mehlika Gider’den oluşan ön seçici kurul değerlendirmesi sonucu 10 belgesel ön elemeyi geçti. Belgesel yapımcısı ve yönetmen Semra Güzel Korver, fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut, gazeteci ve yazar Kanat Atkaya’nın yer aldığı seçici kurul belgeselleri seyirciyle birlikte izleyecek. Ulusal Belgesel Film Yarışmasında yer alacak filmlerden birinci seçilen filmin yönetmenine 20.000 TL ödül verilecek.

Ulusal Kısa Film Yarışması

Ulusal Kısa Film Yarışmasına başvuran 170 film arasından Prof. Dr. Oğuz Onaran, Itır Gökgücü ve Gülden Treske’den oluşan ön seçici kurul değerlendirmesi sonucu 16 film ön elemeyi geçti. Yönetmen Seren Yüce, oyuncu Yelda Reynaud ve görüntü yönetmeni Feza Çaldıran’ın yer aldığı seçici kurul belgeselleri seyirciyle birlikte izleyecek. Ulusal Kısa Film Yarışmasında yer alacak filmlerden birinci seçilen filmin yönetmenine 10.000 TL ödül verilecek.

Festival Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda yapılacak. FESTİLAB bölümünde yer alan söyleşi, atölye çalışmaları ve özel etkinlikler ise Karikatür Atölyesi ve Mülkiyeliler Birliği’nde yapılacak.

Ankara Uluslararası Film Festivaline ilişkin tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:

Facebook

Twitter

Instagram 

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.