DramaKomediSinema Odaları

3 Generations (2015)

New York’ta yaşayan bir ailenin 3 kuşaktan kadın üyeleri olan ergenlik dönemindeki Ray (Elle Fanning), annesi Maggie (Naomi Watts) ve lezbiyen büyükannesi Dolly (Susan Sarandon) aynı evde hayatlarını sürdürmektedir. Kız olarak dünyaya gelen Ray, çocukluğundan beri erkeksi özellikler gösterir ve gençlik döneminde de cinsiyet değiştirmeye karar verir. Yıllardır erkek çocuğu gibi yaşayan Ray, artık hormon tedavisi almaya hazırdır. Ancak tedavinin başlaması için ailesinin yasal izni gerekmektedir. Ray’in bekâr annesi Maggie, Ray’in biyolojik babasından yasal izin almak için onu bulmaya çalışır. Ray’in lezbiyen büyükannesi Dolly ise erkek bir torunu olduğunu kabul etmekte zorlanır. Bu üç kadın güçlü bir aile olup, birbirlerini anlamak için kendi kimlikleriyle yüzleşmeye ve değişimlerini kabullenmeye çalışır.

Ailenin üç kuşağının karışık ve dokunaklı öyküsünün anlatıldığı 3 Nesil (2015) filminin başrollerinde Hollywood’un 3 nesil başarılı oyuncuları Elle Fanning, Naomi Watts ve Susan Sarandon yer alıyor. Film, sinemanın özellikle de son yıllarda cinsel yönelimi anlatan filmlerin popüler bir başlık hâline gelmesiyle birlikte üzerine iyice eğildiği LGBTİ bireyler gerçekte neler yaşar, neler yaşıyor ve neler yaşayacak sorularını ana başlık olarak belirler.

Senaryosunu Nikole Beckwith ve Gaby Dellal’in birlikte kaleme aldığı, On a Clear Day (2005) gibi kıymetli bir filme imzasını atmış olan Gaby Dellal’in ise filmi yönettiği 3 Nesil, genç bir kızın, aslında kendini bildi bileli “erkek oluşu” serüvenin en büyük halkasına bizleri davet eden bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. 2015 yılında Toronto Film Festivali’nde About Ray / Ray Hakkında adıyla gösterilen film, yönetmen Gaby Dellal tarafından iki sene nadasa çekildikten sonra değişen adıyla yeniden gösterime sokulmuştur. Hem trans bir bireyin duygusal yolculuğunu hem de arasında büyüdüğü kadınların hikâyesini paylaşan bu yapım, değerli ve başarılı kadrosu ve sıcak anlatımı ile sadece LGBTİ bireyler ve yakınları değil kendi deyimleri ile konudan uzak ve konuya yabancı kişileri de keyif alabilecekleri bir yolculuğa çıkarıyor. İzlemenizi tavsiye ederiz.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Gaby Dellal
Oyuncular: Elle Fanning, Naomi Watts, Susan Sarandon, Linda Emond
Göksu Ertüren
1992 yılında Uşak’ta doğdu. Yazmaya olan merakı onu, yazdıklarını görselle buluşturabileceği sinema okumaya yönlendirdi. Uşak Üniversitesi'nde Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde okuduktan sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde Sinema ve Televizyon bölümünü bitirdi. Şimdilerde ufkunu, farklı dünyaları arayıp, bulduklarını kendi dünyasına katarak genişletmeye devam ediyor.

Yorum yaz