Koronavirüsü Türkiye’deki sinema sektörünü büyük ölçüde olumsuz etkiledi. Virüsün olumsuz etkisinden nasibini alan festivallerin arasında bu kez Başka Sinema Ayvalık Film Festivali yerini aldı.

3. başka sinema ayvalık film festivali

Koronavirüsü pandemisi sebebiyle pek çok ülkede sinema sektörü olumsuz etkilenmiş, sinema salonları kapatılmış ve festivaller iptal edilmiş ya da ertelenmişti. Bazı festivaller ise çevrim içi ortamda düzenlenme kararı almıştı. Her ne kadar yavaş yavaş “yeni normal” düzenine geçilse de sinema sektöründe alınan önlemler sürdürülmeye devam ediyor. Bu sebeple, bazı festivaller de ertelenme kararı almaya devam ediyor. O festivallerden biri ise Başka Sinema Ayvalık Film Festivali oldu. Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek olan festival, pandemi sebebiyle ertelendi.

Kariyo ile Ababay Vakfı ana sponsorluğunda düzenlenen festival, filmleri alışılagelmiş şekilde kategorize etmemesiyle sebebiyle pek çok festivalden ayrılıyordu. Ayvalık’taki sinema kültürünü canlandırmak, Ayvalık’ı sinema merkezi haline getirmek şiarıyla yola çıkan festival; aynı zamanda filmleri sadece yarışacak ürünler olarak görmeyip üzerine tartışmalar düzenlemesiyle de öne çıkıyordu. 2018’den bu yana düzenlenen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, bu yıl pandemi sebebiyle ertelenmek durumunda kaldı.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nden Resmi Açıklama!

Sağlık Bakanlığı’nın korona virüsü vaka sayılarındaki artışa dikkat çekmesi üzerine Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin resmi Instagram adresinden şu açıklama yapıldı:

“Pandemi nedeniyle tüm dünyanın zor zamanlar geçirdiği bu dönemde aslında uzun süredir Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin üçüncüsünü nasıl gerçekleştirebileceğimiz üzerine kafa yoruyorduk. Festival tarihlerini erkene alarak açık havada düzenlemek makul bir alternatif gibi görünse de özellikle son dönemde Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalar ve vaka sayılarında düşüşün yerini artışa bırakması endişelerimizi arttırdı. İki yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’nin önde gelen festivalleri arasında adı anılmaya başlayan Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin üçüncüsünü seyircilerimizin sağlığını düşünerek yapmamaya karar verdik. Bu kararı çok düşünerek ve üzülerek vermiş de olsak gelecek yıl güçlü bir program, değerli konuklar ve öğrenci atölyelerimizle geri dönecek olmak bizi biraz olsun teselli ediyor. Hepinize sinemayla dolu, sağlıklı günler diliyoruz.”

Festivalin ne zaman düzenleneceği ise şimdiden merak konusu oldu. Gelişmeleri Fil’m Hafızası’ndan takip edebilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.