19-29 Nisan 2018 tarihlerinde yapılacak olan 29. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenen “Ulusal Uzun Film Yarışması” seçici kurulunda yer alacak isimler belli oldu.

Ödüllü yönetmen Barış Pirhasan‘nın başkanlığını üstleneceği seçici kurulda oyuncu Songül Öden, oyuncu Güven Kıraç, yazar Şebnem İşigüzel ve görüntü yönetmeni Meryem Yavuz yer alacak.

Barış Pirhasan

Barış Pirhasan 80’li yıllarda Atıf Yılmaz, Ömer Kavur ve Şerif Gören gibi Türkiye sinemasının usta yönetmenleriyle beraber çalışmıştır. Pirhasan’ın Ah Belinda, Adı Vasfiye, Körebe, Amansız Yol, Kadının Adı Yok ve Asiye Nasıl Kurtulur gibi pek çok filmde senarist olarak imzası bulunmaktadır. Pirhasan, Usta Beni Öldürsene, O da Beni Seviyor ve Adem’in Trenleri filmlerinin yönetmenidir. Sanatçı 2017 yılında İKSV’nin verdiği onur ödülüne değer bulunmuştur.


Songül Öden

Geçtiğimiz yıl Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında Rüzgârda Salınan Nilüfer filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne hak kazanan Songül Öden, pek çok tiyatro oyununda ve sinema filminde rol almıştır. Öden, Sadri Alışık Tiyatrosunda “Kadıncıklar ve Küçük Adam Ne Oldu Sana” oyunuyla tiyatro alanında da en iyi kadın oyuncu ödülleri almıştır. Sanatçı Birleşmiş Milletlerin kadına karşı şiddetle mücadele kampanyasının Türkiye yüzüdür.

Güven Kıraç

2011 yılında 22. Ankara Uluslararası Film Festivalinde Kavşak adlı filmde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü almış olan Güven Kıraç, 1997 yılında Zeki Demirkubuz’un yönettiği Masumiyet adlı film ile Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği ve İsrail Uluslararası Film Festivalinde En İyi Erkek Oyuncu Ödüllerini almıştır. Sanatçı pek çok tiyatro oyununda ve sinema filminde rol almıştır.

Şebnem İşigüzel

İlk kitabı, Hanene Ay Doğacak ile 1993 Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne layık bulunan Şebnem İşigüzel, roman, öykü ve denemeleriyle okurlarıyla buluşmaktadır. Şebnem İşigüzel‘in Ağaçtaki Kız adlı romanı bu sene 68. Berlin Film Festivali kapsamında Berlinale ve Frankfurt Kitap Fuarı ortak çalışması olan Books at Berlinale programına seçilen 12 edebi eserden biridir.

Meryem Yavuz

Görüntü̈ yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metrajlı film İki Çizgi dünya prömiyerini 65. Venedik Film Festivali’nin Uluslararası Eleştirmenler Haftası Bölümü’nde yapmıştır. Kumun Tadı ve Toz Bezi filmleri uluslararası ilk gösterimlerini Berlin Film Festivalinin Forum Bölümünde gerçekleştirmiştir. Gözümün Nuru adlı filmi Moskova Uluslararası Film Festivalinde jüri özel ödülüne değer bulunmuştur. Yavuz, Okan Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Sinema TV Bölümlerinde öğretim görevlisidir.

Festivale son başvuru tarihi 23 Şubat 2018
29. Ankara Uluslararası Film Festivali’ne başvurmak isteyen sinemacılar, başvuru süreci başlayan yarışmaların detaylı bilgilerine www.filmfestankara.org.tr adresinden ulaşabilir, film başvurularını 23 Şubat 2018 tarihine kadar gerçekleştirebilirler.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.