Haberler

24. Gezici Festival İçin Geri Sayım Başladı!

24.Gezici Festival İçin Geri Sayım Başladı!

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği Gezici Festival, bu yıl 30 Kasım’da yirmi dördüncü kez yollara düşüyor. Festival, ilk durağı Ankara’nın ardından, 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’u, 10-13 Aralık’ta ise Kastamonu’yu ziyaret edecek.

 Gezici Festival, sinemaseverleri yılın en iyi filmleriyle dünya sinemasında bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Cannes’dan ödüllerle dönen Şüphe (Beoning), Soğuk Savaş (Zimna Wojna), Kız (Girl) ve Donbass gibi filmlerin gösterileceği Dünya Sineması bölümünün yanında, yılın öne çıkan yerli yapımları Türkiye 2018’de izleyicilerle buluşacak. Türkiye 2018 film ekiplerinin de katılımıyla gerçekleşecek çeşitli atölye ve söyleşileri de içerecek. Kısa Filmler ve Çocuk Filmleri gösterimleri ise her yıl olduğu gibi ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Çocuk Filmleri Bölümü’nde bu yıl Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan filmler yer alıyor.  

Küratörlüğünü eleştirmenler Jonathan Rosenbaum ve Ehsan Khoshbakht’in yaptığı, sahte haberler üzerine filmler içeren Yalanlar Çağı, mültecilerle ilgili filmlerin yer alacağı Sığınma(sız), festivalde yer alacak diğer bölümlerden. Ayrıca Stephen Horne ve Frank Bockius’un canlı müziği eşliğinde sunulacak sessiz sinema tarihinden iki sıradışı film de Sessiz Serüven bölümünde izleyicilerle buluşacak.

Gezici Festival’in son yıllardaki klasikleşen bölümlerinden biri haline gelen, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümün bu yılki sanatçı konuğu Didem Pekün. Bölümde, sanatçının ödüllü filmi Araf  ve ünlü ses sanatçısı Tülay German’ın hayat öyküsünü anlatan belgesel Tülay German: Kor ve Ateş Yılları gösterilecek.

Gezici Festival’de her yıl olduğu gibi bu yıl da ünlü bir sinemacının, tematik bir başlık altında sinema tarihinden seçtiği üç klasik izleyicilerle buluşacak. Ayrıca festivalde bu yıl ilk kez Türkiye sinemasının genç kuşağından sürpriz bir ismin hazırladığı bir kısa film bölümü de yer alacak.

Gezici Festival’de Sinemada Devr-i Alem

30 Kasım’da başlayacak Gezici Festival, sinemaseverleri yılın en iyi filmleriyle dünya sinemasında bir yolculuğa çıkarıyor. Cannes’dan ödüllerle dönen Şüphe, Soğuk Savaş, Kız ve Donbass, Locarno’da dünya prömiyerini yapan sıradışı animasyon Koleksiyoncu: Ruben Brandt, Avrupa’daki göçmen meselesini merceğine alan Amin, Karlovy Vary’de  En İyi Film seçilen Süleyman Dağı ve ödüllü belgesel Uzak Evren festivalin Dünya Sineması bölümünde yer alacak. Festivalde ayrıca iki sessiz sinema klasiği yenilenmiş kopyalarıyla, canlı müzik eşliğinde izleyiciyle buluşacak.

Uluslararası festivallerde dünya prömiyerini yapan, ödüller kazanan filmler Dünya Sineması bölümünde izleyicilerle buluşacak: Bu yıl Cannes’ın Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde dünya prömiyerini yapan Amin, usta yönetmen Sergei Loznitsa’nın Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan ve Ukrayna’nın Oscar adayı olarak seçilen filmi Donbass, bir dans akademisinde okuyan ve balerin olmak isteyen on beş yaşındaki bir gencin öyküsünü ele alan Kız, Slovenyalı yönetmen Milorad Krstić’in Locarno Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ilk uzun metrajı Koleksiyoncu: Ruben Brandt, Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan melankolik aşk hikâyesi Soğuk Savaş, Karlovy Vary Film Festivali’ndeki Batının Doğusu yarışmasında En İyi Film ödülünü kazanan Süleyman Dağı, Lee Chang-dong’un sekiz yıl aradan sonra çektiği, 2018’in en iyi filmlerinden Cannes’dan FIPRESCI ödüllü Şüphe, Locarno, Viyana ve Sevilla Film festivallerinden ödüllerle dönen belgesel Uzak Evren.

Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda Büyükelçiliklerinin destekleriyle hazırlanan Sessiz Serüven bölümünde ise sinema tarihinden iki klasik, yenilenmiş kopyalarıyla gösterilecek. Hollanda EYE Film Müzesi sessiz film küratörlerinden Elif Rongen-Kaynakçı’nın seçtiği Delft Porseleninin Sırrı (Het geheim van Delft, 1917) ve San Francisco Sessiz Film Festivali’nin başkanı Roy Byrne’ün seçtiği Kapının Ardı (Behind the Door, 1919) gösterilecek. Gösterimler Kaynakçı ve Byrne’ün sunumlarıyla gerçekleşecek. Filmlerin müziklerini ise birçok ünlü sessiz filme müzik besteleyen Stephen Horne ve Frank Bockius ikilisi yapacak.

 

Ekin Taneri
1991 Şubat’ında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü mezunu. Uykusuz gecelerin insanı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım yüksek lisansı ile cebelleşmekte. Hayata kadraj arkasından bakmayı sever. Robert Mapplethorpe ile özel bir bağı var. Çocukluğundan beri filmlere karşı özel bir tutku duyuyor. Şu sıralar part time reklamcı, part time ninja olarak hayatını sürdürüyor.

Yorum yaz