Haberler

23. Gezici Festival’in Bu Yılki Konuğu: Guy Ben Ner

1-7 Aralık tarihleri arasında, Ankaralılar ile buluşacak Gezici Festival’in, bu yılki sanatçı konuğu, 2015 yılında Venedik Bienali’nde İsrail’i temsil eden Guy Ben Ner.

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 1-14 Aralık 2017 tarihleri arasında 23’üncü kez sinemayı kent kent dolaştırmakla yetinmeyip, güncel sanatla sinemanın kurduğu bağları da sinema izleyicisinin beğenisine sunuyor.

New York Magazine tarafından MoMA PS1’in düzenlediği Büyük New York sergisinde yer alan çalışmalarıyla “yeni bir atılımın eşiğine gelen sanatçı” olarak nitelendirilen Guy Ben Ner festivalin bu yılki sanatçı konuğu olurken festivalde, sanatçının beş videosunun gösterimi yapılacak. Ner’in 2000-2016 yılları arasında gerçekleştirdiği video çekimlerinden oluşan Aile, Yalanlar ve Videoteyp adlı özel bölümünde yer alan videoların isimleri ise; Moby Dick (2000), Çalınan Güzellik (Stealing Beauty, 2008)Casuslar (Spies, 2011)Seskuşağı (Soundtrack, 2013) ve Zincirlerinden Kurtulan Sanatçılar (Escape Artist, 2016).

Guy Ben Ner’in edebiyat, sinema, politik ve ekonomik tesir, adaptasyon gibi konulara sıklıkla değindiği diğer eserlerinden oluşacak kapsamlı bir sergi de, Melis Golar küratörlüğünde seyirciyle buluşacak. Çağdaş Sanatlar Merkezi Füreya Koral Salonu’nda gerçekleşecek sergiye, Gezici Festival danışmanı Köken Ergun’la Guy Ben Ner arasında gerçekleştirilecek bir ‘sanatçı konuşması’ da eşlik edecek.

Festival ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz