23. Uluslararası Adana Film Festivali için bir yandan geri sayım başlamışken bir yandan da jüri üyeleri açıklanmaya başlandı.

 

f4fe7904-dc81-481c-8e2f-c111054ef651

 

Bu yıl 19-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan Adana Film Festivali‘nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinin jüri üyeleri belli oldu. Bu bölümün jüri başkanlığını yönetmen ve senarist Tayfun Pirselimoğlu yapacak. Diğer jüriler ise yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi ve oyuncu Hatice Aslan ile Muhammet Uzuner olarak belirlendi.

 

BİRÇOK ÖDÜL SAHİBİ

Yarışmanın jüri başkanlığı için seçilen Tolga Pirselimoğlu yaptığı değerli yapımlarla birçok ödülü kazanmış bir yönetmendir. Türkiye sinemasının son yıllarda en başarılı yapımlarına imza atan isimlerden biridir. 2002 yılında yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metrajlı filmi olan  Hiçbirbiryerde ile uluslararası birçok başarıyı elde eden Pirsemlioğlu, bu filminden sonra farklı yılllarda Rıza, Pus ve Saç adlı filmlerden oluşan “Vicdan ve Ölüm” temalı üçlemesini çekmiştir. Yine yönetmenliğini yapıp aynı zamanda senaristi olduğu Ben O Değilim filmi ile  İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve Roma Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödüllerini de kazanmıştır. Ayrıca kendisinin Çöl Masalları, Kayıp Şahıslar Albümü, Malihulya, Şehrin Kuleleri adlı romanları ve Otel Odaları adlı bir de hikaye kitabı bulunmaktadır.

 

ULUSLARARASI ÖDÜLLÜ YÖNETMEN

Jüri üyeleri arasında bulunan bir diğer isim ise son yıllarda sinemamızda en çok ses getiren iki yapıma imzasını atan Emin AlperAbluka filminin yönetmenidir. 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film ve Adana İzleyici Ödülü kazanan Abluka, 2015 Venedik Film Festivali’ndee ana yarışmada yarışmış ve Jüri Özel Ödülü ile Türkiye’ye dönmüştür. İlk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı ile birçok festivalde ödüle sahip olmuştur.

 

SİVAS’IN GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ

Görüntü yönetmeni olan ve 23. Adana Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması kategorisinde jüri üyeliği yapacak Türksoy Gölebeyi ise birçok önemli yapımda başarısını göstermiştir. 22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali‘nde En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü Kar Korsanları filmi ile almıştır. Gölebeyi, Sivas, Nar, Ses gibi filmlerde de görüntü yönetmeni olarak çalışmıştır.

 

ÖDÜLLÜ OYUNCULAR JÜRİ KOLTUĞUNDA

Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği Üç Maymun filmindeki rolü ile seyircinin büyük beğenisini toplayan oyuncu Hatice Aslan, bir diğer jüri üyesidir. Aslan,Vücut filmiyle 18. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü almıştır.

Bir diğer jüri üyesi ise, yine Nuri Bilge Ceylan’ın filmi olan geçtiğimiz günlerde BBC’nin hazırladığı En İyi 100 Film lisetesinde yer alan Bir Zamanlar Anadolu’da filminin oyuncularından olan Muhammet Uzuner, bu filmdeki performansıyla Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu olarak seçilmiştir.

 

ALTIN KOZA İÇİN 12 FİLM YARIŞACAK

23. Uluslararası Adana Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda büyük ödül olan Altın Koza‘ya aday olan 12 film ise şöyledir:

Ağustos Böcekleri ve Karıncalar (Erhan Tuncer)

Albüm (Mehmet Can Mertoğlu)

Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer)

Bana Git De (Handan Öztürk)

Dar Elbise (Hiner Saleem)

Geçmiş (Çağdaş Çağrı)

İftarlık Gazoz (Yüksel Aksu)

Koca Dünya (Reha Erdem)

Mehmet Salih (Güven Beklen)

Nadide Hayat (Çağan Irmak)

Rüya (Derviş Zaim)

Tarla (Cemil Ağacıkoğlu)

Sunuculuğunu Ceyda Düvenci ve Cem Davran‘ın yapacak olduğu ödül töreni 24 Eylül Cumartesi günü saat 20.00’da Zuhal Olcay‘ın sesi ile Selim Atakan’ın piyanosu eşliğinde bir müzik ziyafetiyle başlayacak.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.