Bu yıl 22. kez gerçekleşecek olan Türkiye Almanya Film Festivali için geri sayım başladı. Nürnberg’de düzenlenecek olan festivale bu yıl Türkiye’den Zeki Demirkubuz ve Seren Yüce’nin de aralarında bulunduğu yönetmenler yeni filmleriyle katılacak.

Programı açıklanan festivalin açılışı, 4 Mart’ta Almanya ve Türkiye’den birçok ismin katılımıyla Tafelhalle’de yapılacak. Sosyal, siyasal ve toplumsal birçok konuyu merkezine alan toplam 19 uzun ve kısa metraj film yarışacak. Kısa Film Jürisi’ne yönetmen Tevfik Başer başkanlık yapacak. Uzun metraj filmleri yarışmasının jüri başkanlığını ise Yeni Alman Sineması’nın yaratıcılarından, ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül sahibi olan Edgar Reitz üstlenecek. Yarışmaya Almanya’da Andreas Arnstedt’in Short Term Memory Loss’u, Tini Tüllman’ın Freddy’si ve Thomas Arslan’ın Berlin’de yarışan ve en iyi erkek oyuncu ödülü kazanan yeni filmi Helle Nachte’sinin de aralarında bulunduğu filmler katılacak.

Festivale Türkiye’den Barış Kaya ve Soner Caner’in yönettiği Rauf, Zeki Demirkubuz imzalı Kor, Seren Yüce’nin Rüzgarda Salınan Nilüfer’i ve Mehmet Can Mertoğlu’nun Albüm filmleri katılacak.

Ara Güler’e Onur Ödülü

Festival açılışında Türkiye’nin önemli fotoğraf sanatçısı Ara Güler ve Almanya’nın sanat sinemasının usta görüntü yönetmeni Jürgen Jürges’e Onur Ödülü takdim edilecek. Ara Güler’in 1975 yılında çektiği kısa film “Kahramanın Sonu” ve Ara Güler’i tanıtan Osman Okkan’ın yönettiği “Ara Güler – Bir İstanbul Efsanesi” belgesi açılış filmleri olarak izleyicilerle buluşacak.

Türkiye Almanya Film Festivali programında 27’si prömiyer olmak üzere 40 film gösterimi yapılacak ve festivale 70’den fazla konuk katılacak. Festivalin detaylı programına ise www.fftd.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.