Covid-19 salgınının Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesinin ardından dünyanın dört bir yanından kültür-sanat, sinema etkinliklerinin iptal veya erteleme duyuruları gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bu açıklamalardan bir tanesi de SXSW Film Festivali’nden gelmişti. Festivalin iptaline rağmen jüri kazananları belirledi ve 2020 SXSW Film Festivali ödülleri sahipleriyle buluştu.

13 – 22 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi planlaan 2020 SXSW Film Festivali Austin şehrinin yetkilileri tarafından virüsle mücadele önlemleri kapsamında iptal edilmişti; etkinlik fiziksel olarak gerçekleşmese bile jüri üyeleri seçkideki filmleri seyretti ve festivalde ödüller sahiplerini buldu. SXSW Film Festivali ekibinden Janet Pierson yaptığı açıklamada Covid-19 yüzünden yaşananlara rağmen ödülleri açıklamaktan onur duyduklarını söyledi. Virüsün hayatlarında nasıl bir etki yaratabileceğini hayal bile edemediklerini, festivali hayata geçirememelerine rağmen; ödüllendirilen yapımların sinema dünyasında tanınmasına ve sinemaseverler tarafından keşfedilmesine öncü olmayı umduklarını ekledi.

Festivalde En İyi Film ödülü, Cooper Raiff’in ilk uzun metrajı Shithouse filmine gitti. Filmin başrollerinde Logan Miller ve Dylan Gelula yer alıyor. En İyi Belgesel ödülü ise ise Katrine Philp imzalı An Elephant in the Rooma verildi.  En İyi Kısa film ödülünü ise Tomer Shushan’ın filmi White Eye aldı.

2020 SXSW Film Festivali’nin kazananlarının kısa listesine aşağıdan, tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz. 

En İyi Film: Shithouse – Cooper Raiff

Jüri Özel Ödülü (Yönetmen): Topside – Celine Held ve Logan George

Jüri Özel Ödülü (En İyi Oyuncu Kadrosu): Really Love – Angel Kristi Williams, Oyuncular: Kofi Siriboe, Yootha Wong-Loi-Sing

En İyi Belgesel Film: An Elephant in the Room – Katrine Philp

Belgesel – Jüri Özel Ödülü (Hikâye Anlatımında Başarı): The Donut King – Alice Gu

Belgesel – Jüri Özel Ödülü (Çığır Açan Yapım): Finding Yingying – Jiayan “Jenny” Shi

En İyi Kısa Film: White Eye – Tomer Shushan

En İyi Kısa Film – Jüri Özel Ödülü (Oyuncu Performansı): Dirty – Matthew Puccini , Oyuncular: Morgan Sullivan, Manny Dunn

En İyi Kısa Belgesel: No Crying at the Dinner Table – Carol Nguyen

En İyi Midnight Kısası: Regret – Santiago Menghini

En İyi Kısa Animasyon: Symbiosis – Nadja Andrasev

2020 SXSW Film Festivali’nin Kısaları Online Olarak İzlenebilir

Bu sene gerçekleşemeyen festival sinema dünyasında pek çok yeni filmin izleyiciyle buluşmasını engelledi. Yeni keşifleri sinemaseverlerle buluşturmak isteyen festival  bu sene kısa film seçkisinde yer alması planlanan tüm filmleri Mailchimp Presents adı verilen bir dijital platformda gösterime açtı. Bu platform üzerinden 75 film kısa film izlenebiliyor. Bu seçkinin içinde festivalde bu sene Jüri Büyük Ödülü’nü almış Just Hold On, No Crying at the Dinner Table ve Regret gibi filmler de yer alıyor. SXSW kısalarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.