Kocaman bir yılı geride bıraktık.

Yılın bu ilk günlerinde sizlere geçen yıla dair ülkemizden ve dünyadan derlediğimiz önemli sinema haberlerini hatırlatmak istedik. Bu dosyayı hazırlarken fark ettik ki 2015 sinemayla dopdolu bir yıl olarak geçmişte yerini alacak.

Fil’m Hafızası ekibi olarak yıl içinde sizlere bu haberleri iletmek için büyük bir şevk ve heyecan yaşadık. Şimdi gelin baştan sona doğru 2015’in akılda kalıcı haberlerini beraber hatırlayalım.

Goodbye To Language

Goodbye To Language

●3 Ocak
National Society Of Film Critics (NSFC), En İyi Film ödülünü Richard Linklater’ın Boyhood filminden bir fazla oy alan Jean Luc Godard’ın Goodbye To Language filmine verdi.

●10 Ocak
Yönetmenliğini Andrey Zvyagintsev’in yaptığı Leviathan Palm Springs Film Festivali’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) ödülüne layık görüldü. Festivalde Haluk Bilginer Kış Uykusu’ndaki rolüyle En İyi Erkek oyuncu dalında FIPRESCI ödülüne layık görüldü.

Boyhood

●11 Ocak
72. Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu. Drama dalında En İyi Film ödülünü alan Boyhood filmi, yönetmeni Richard Linklater’a En İyi Yönetmen, Patricia Arquette’ye ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü getirdi.

●13 Ocak
Emek Sineması’nı yıkan proje durduruldu. İstanbul 9. Bölge İdare Mahkemesi, Emek Sineması’nın yerine yapılan inşaatın kamu yararı ve hukuka uygunluğu bulunmadığı için yürütmesi durduruldu.

●15 Ocak
87. Oscar Ödülü için aday filmler belli oldu. American Sniper, Birdman, Boyhood, The Grand Budapest Hotel, The Imitation Game, Selma, The Theory of Everything ve Whiplash en iyi fim ödülünü almak için yarışacak filmler olarak belirlendi.

birdman1

Critics’ Choice Movie Awards – Birdman

●15 Ocak
Critics’ Choice Movie Awards (Film Eleştirmenleri Sinema Ödülleri) sahiplerini buldu. Birdman 8, Boyhood ise içinde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödlüllerininde bulunduğu 4 dalda ödül alarak geceye damgasını vurdu.

Nefesim Kesilene Kadar

Nefesim Kesilene Kadar

●17 Ocak
Emine Emel Balcı’nın ilk filmi Nefesim Kesilene Kadar, Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü için yarışacak 18 film arasına seçilme başarısı gösterdi.

●26 Ocak
Sinema Oyuncuları Derneği’nin 1995’ten bu yana dağıttığı ve Oscar’ın bir alıştırması olarak nitelendirilen SAG ödülleri sahiplerini buldu. Oyunculuk performanslarının ön planda tutulduğu ödüllerde En İyi Oyuncu Kadrosu ödülü Birdman’in olurken, Boyhood filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Patricia Arquette kazandı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.