Yıl sonu listelerinin kanımca esas amacı bu zaman dilimindeki kaliteli filmlere bahaneyle bir göz atıp, tarihe iz bırakmak…  Fil’m Hafızası yazarları olarak bizler de listelerimizi çıkartırken, bu filmlerden aldığımız keyfi tartmaya çalıştık naçizane.

Malumunuz vizyon, festival ve ev sineması olmak üzere çeşitli ortamlarda filmler izleniyor ve ortamına göre yıllar değişkenlik gösterebiliyor. Bu listede, 2014 yılında Türkiye’de ilk defa bir festivalde veya vizyonda gösterilen filmleri seçkiye aldık. Bu yüzden de 2014’ten evvel festivallerde izleme olanağı bulduğumuz ve önceki senelerin yıl sonu listesine aldığımız ama bu yıl vizyon şansı bulabilen filmleri seçki dışında bıraktık. Inside Llewyn Davis (2013), Locke (2013), L’inconnu du lac (2013), 12 Years a Slave (2013) gibi benzer listelerde bulabileceğiniz sıkı filmler listemizde bu yüzden yer almıyor.

Listemizin ilk sırasında, bu yıl hepimizi sevince ve gurura boğan Kış Uykusu (2014) var. Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi, beyaz perdede roman tadı almak isteyen kişilerin damaklarında kolayca bulamayacakları bir tat bıraktı. 300 bini aşkın seyirci sayısına ulaşan Kış Uykusu ticari anlamda da hem Nuri Bilge Ceylan, hem de bu tür filmlerin gişede gördüğü değer anlamında bir milat oldu.

İkinci sırada yıl boyunca dedikodusunu duyup meraktan çatladığımız, Richard Linklater’in bir nev-i sosyal deneyi Boyhood (2014) yer alıyor. Onu İsveç’ten gelen oldukça başarılı aile draması/komedisi Force Majeure (2014) takip ediyor. Dördüncü sırayı ise iki film paylaşıyor: Cazla yoğrulmuş enfes bir psikolojik gerilim izleten Whiplash (2014) ile rahibe olmak üzere olan bir kadının Yahudi aile geçmişini keşfedişini ve bu süreçte yaşadıklarını olgun bir sinematografik dille aktaran Ida (2013). Geri kalan beş film dâhil, bu filmlerin ayrıntılı yazılarına, film isimlerinin üzerlerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Daha birçok film bulunmakla birlikte, listemizde ilk 10’a girmeyi kıl payı kaçıran filmler ise: Uzak Doğu’dan gelip Venedik 2013’te Jüri Özel Ödülü’nü alan Stray Dogs (2013), Venedik’te aldığı ödülle ülkemizi sevince boğan Sivas (2014), çarpıcı bir iç ve dış hesaplaşmalar filmi Leviathan (2014), genç yaşında büyük övgülere mazhar olan Xavier Dolan’ın Cannes ödüllü Mommy‘si (2014) ve Richard Ayoade’nin benzerine pek rastlayamayacağınız Dostoyevski uyarlaması The Double (2013).

Son olarak, Fil’m Hafızası ekibi olarak hepinize damağınızda daha çok tat bırakacak filmlerle dolu güzel, mutlu bir sene dileriz. (Artun Bötke)

Artun Bötke – Aslı Ildır – Burak Acar – Ebru Çavuşoğlu – Fırat Terzioğlu – Kutay Ucun – Salihcan Sezer – Sezen Sayınalp

Fil’m Hafızası’nın Seçimiyle 2014’ün En İyi 10 Filmi

1 – Kış Uykusu – Nuri Bilge Ceylan

kış uykusu foto

2 – Boyhood – Richard Linklater

boyhood1

3 – Force Majeure – Ruben Östlund

force majeure

4 – Ida – Pawel Pawlikowski

Ida-5

4 – Whiplash – Damien Chazelle

Whiplash-5547.cr2

6 – Deux Jours, Une Nuit – Dardenne Kardeşler

Deux Jours Une Nuit 1

6 – Nightcrawler – Dan Gilroy

Nightcrawler-3

8 – Gone Girl – David Fincher

Gone-Girl

8 – Her – Spike Jonze

her-joaquin-phoenix-12

10 – The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson

grandbudapest

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.