Haberler

20. Tiflis Uluslararası Film Festivali’nde Kazananlar Belli Oldu!

1-8 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenlenen festivalin büyük ödülü Dito Tsintsadze’nin “Inhale-Exhale” isimli filmine gitti.

20. Tiflis Uluslararası Film Festivali bu yıl 1-8 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti. Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te ilk olarak 2000 yılında düzenlenen festival, ilk yılından bugünlere, her yıl sinemaseverlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Avrupa Birliği Delegasyonu da dahil olmak üzere birçok yerli ve yabancı kurumun desteklediği festivale bu yıl Gürcistan’da bulunan Yunus Emre Enstitüsü de destek verdi.

Festivalin büyük ödülü Golden Prometheus’un sahibi bu yıl sadece ulusal yarışmada yer alan adaylardan belirlendi. Festivalin en iyi filmi Dito Tsintsadze’nin ‘’Inhale-Exhale’’ isimli filmi olurken, George Sikharulidze’nin “Fatherland” isimli filmi en iyi kısa film dalında ödül kazandı. Mari Gulbiani’nin “Before Father Gets Back” isimli yapımı da en iyi belgesel ödülünü kazandı.

Festivalde jüri özel mansiyon ödülleri “Twelve Lessons” (Giorgi Mrevlishvili) ve “Negative Numbers” (Uta Beraia) filmlerinin oldu. Avrupa Birliği Delegasyonu’nun insan hakları alanında verdiği ödülün sahibi ise yine Uta Beraia (“Negative Numbers”) oldu. Festivalde ayrıca Semih Kaplanoğlu’nun ‘’Bağlılık: Aslı’’ filminin gösterimi de yapıldı.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz