3-28 Mayıs tarihleri arasında yapılacak 20. İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl yurtdışından 9, Türkiye’den 23 oyun, dans ve performanstan oluşan 32 gösteriyi ve zengin içerikli 18 yan etkinliği 25 farklı mekânda sanatseverlerle buluşturacak.

img_5068

Türkiye’den 23 oyun, dans ve performanstan oluşan 32 gösteriye ev sahipliği yapacak olan festival 3-28 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nin programı, Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Tanıtım programına Meltem Cumbul, Erdal Beşikçioğlu, Metin Akpınar gibi çok sayıda ünlü isim katıldı.

Festivalin gösterileri ve yan etkinlikleri Alt, Caddebostan Kültür Merkezi, Cevahir Sahnesi, Fransız Kültür Merkezi, garajistanbul, Harbiye Muhsin Ertugrul Sahnesi, Kumbaracı50, MSGSÜ Bomonti Yerleskesi 2. Kat, Moda Sahnesi, Müjdat Gezen Tiyatrosu 29 Ekim Sahnesi, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi, Pera Müzesi, Sahne KHAS, Salon İKSV, SALT Galata, Talimhane Tiyatrosu, Tatbikat Sahnesi, Tiyatro Pera, Uniq Hall, Uniq İstanbul, Üsküdar Tekel Sahnesi,  Üsküdar Stüdyo Sahnesi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi, Zorlu PSM Drama Sahnesi ve Zorlu PSM Stüdyo gibi kentin farklı mekânlarında seyirciyle buluşacak. Festival kapsamında ayrıca, ünlü konukların ve uzmanların katılacağı ücretsiz söyleşi, gösteri, sempozyum, sergi, ustalık sınıfı ve atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Yurt içinden ve dışından çok önemli örneklerin sahneleneceği bir festivalin gerçekleştirileceğini vurgulayan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, festivalin İstanbullulara çok önemli katkıları olacağını aktardı.Bu festivalin yıllardır sürdürülmesinin önemine dikkat çeken İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz, “Uluslar arası bir film festivalinin en önemli özelliği farklı ulus ve kültürlerden önemli yönetmenlerin imzasını taşıyan yapımları barındırmasıdır. Amaç tiyatro sanatından bir demet oluşturabilmektir. Festivalde bu yıl Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa, Kanada, İngiltere, İsviçre, İran ve Portekiz olmak üzere 9 farklı ülkeden çok önemli yapımların yanı sıra 23 ulusal yapım da programda yer aldı. Bu yıl tiyatro sanat festivali ortak yapımlarını daha da çok arttırdı. 18 ayrı yan etkinliğimiz var. Festival, adeta okul gibi olacak.” şeklinde konuştu.

Gecede ödül alan tiyatro ve sinema sanatçısı Şahika Tekand, “Bu ödül, aldığım ödüler arasında benim için en anlamlı, en mutlu eden ödüllerden biri. Beni bu ödüle layık gören herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

20. İstanbul Tiyatro Festivali; bu yıl yurt dışından 9, Türkiye’den 23 oyun, dans ve performanstan oluşan 32 gösteriyi ve zengin içerikli 18 yan etkinliği 25 farklı mekânda sanatseverlerle buluşturacak. Festival programında yer alan 21 yerli yapımın Türkiye prömiyeri, uluslararası bir yapımın ise dünya prömiyeri gerçekleştirilecek. Festivalde yer alan yerli projelerin 9’u, uluslararası projelerin ise 4’ü İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapımcılığında sahnelenecek.

Biletler 12 Mart’tan itibaren Biletix ve İKSV’de. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.