Bu yıl  22-31 Temmuz tarihleri arasında 20.si düzenlenen Avanca Film Festivali sona erdi.

festival_cover_photo_cropped_27316d

1997 yılından beri her sene Portekiz’in Avanca bölgesinde düzenlenen Avanca Film Festivali bu sene 22-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşti.  Bu sene de sinema, televizyon, video ve multimedya gibi birçok alanı bir araya getiren festival, yarışmalar ve atölyelerle sinemaseverlere kapılarını açtı.

Sanatın birçok alt başlığının sinemayla olan bağlantısına değinilen Avanca│Cinema konferansının da yedincisi dünyanın dört bir yanından gelen konuşmacı ve sanatseverler eşliğinde gerçekleştirildi.

Festivalin yarışma kolundaysa Luís Oliveira Santos ve Paulo Trancoso başkanlığında 6 farklı jüri görev yaptı. Yarışmanın açılışı televizyon ve video dalında yarışan katılımcılarla yapıldı. Yarışma kapsamında 14 tane ödül verildi. Festivalden ödülle ayrılan filmlerden mültecilerin hayatı üzerine çekilmiş bir belgesel niteliği taşıyan Ürdünlü yönetmen Dalia Abuzeid’in filmi Remember Us, Avanca Film Festivali’nin önceki senelerinde de ödül kazanmış olan Goran Radovanoviç’in Enclave’i, Laurent Van Lencker’in Fallow’u en çok konuşulanlar arasında yer aldı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.