Türkiye’nin ilk ve tek deneysel film festivali olan 2. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali bugün başladı. Festival çekici ve heyecan verici programıyla yoluna hız kesmeden devam ediyor.

13-17 Kasım tarihleri arasında, Beyoğlu ve Kadıköy’de sekiz farklı mekânda gerçekleşecek festivalin programında otuz ülkeden 128 kısa ve uzun metraj film yer alıyor.

Gösterimlerinin SALT, Vault34 Yeşilçam Sineması, İtalyan Kültür Merkezi, Soho House Istanbul ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleştirileceği 8mm ve 16mm analog filmlerden VHS kayıtlara, dijital filmlerden farklı teknikleri yansıtan animasyonlara büyük bir çeşitliliği yansıtan yarışma seçkisi, altı farklı kategoriden oluşuyor: Deneysel Uzun Metraj, Deneysel Kısa Metraj, Deneysel Belgesel, Deneysel Animasyon, Yeni Soluk, İlk Deney ve Müzik Videoları kategorileri festivalde yer alıyor.  

Heyecan verici bir seçkiye sahip olan festivalde gösterilecek filmlerin neredeyse tamamı Türkiye’de ilk kez seyirci karşısına çıkıyor. Filmlerin arasında dünya ve Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek filmler de bulunuyor. Gösterimlere ek olarak festival kapsamında pek çok panel, söyleşi, performans ve parti de düzenleniyor.

Festival’in Mesajı

“İyiyi ve güzeli olduğu kadar kötüyü ve çirkini, kusursuzu kadar kusurluyu, başarılıyı kadar da başarısızı gösteren, seven, bağrına basan festivalimizin bu ikinci yılında, tüm sinemasever dostlara ve sevgililere yeniden merhaba!

Gün be gün büyüyen bir grup sanatçı-arkadaş olarak geçtiğimiz yıl kendi istek ve imkansızlıklarımızla başlattığımız ve tüm destekçilerimizle sürdürdüğümüz festivalin bu ikinci yılını da sizlerle birlikte gerçekleştirebiliyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Adım adım festivalimizin bir gün varmasını dilediğimiz potansiyeline doğru ilerliyoruz.

Bu yıl festivali Kadıköy’e de taşıyor ve neredeyse tamamı Türkiye’de ilk kez izleyici karşısına çıkacak olan 7’si Dünya, 8’si Avrupa prömiyeri, 30 ülkeden 126 kısa ve uzun metraj deneysel filmle 5 ayrı salonda sizlerle buluştuyoruz. Yarışma seçkimiz geçtiğimiz yılın özen ve çeşitliliğini aratmayarak, 8 ve 16mm analog filmlerden, dijitale, VHS kayıtlardan, farklı animasyon tekniklerine iç organlarınızda hissetmeye devam edeceğiniz filmleri bir araya getiriyor. Bunun yanında, bu seneyle birlikte Yarışma seçkimize, deneysel sinemanın kültürler arası algılanışı üzerine sosyo-politik bir tartışma ortamı yaratma amacıyla oluşturduğumuz; içerisinde konuşma serilerinin, panellerin, performansların, özel gösterimlerin ve galaların bulunduğu Istanbul Experimental Forum programı eşlik ediyor.

Son olaraksa, muhtemelen her gece düzenlemiş olacağımız aşırı eğlenceli ve bir o kadar gürültülü partilerimizle karşılaşacağımızdan emin olaracağız.

Bu yıl da festivali ana sponsorumuz olmadan, ama bizi yalnız bırakmayan kurum, kuruluş, kişi ve izleyicilerimizin desteğiyle gerçekleştiriyoruz. Gücümüz yettiği, heyecanımız daim olduğu sürece sizleri filmsiz, partisiz ve sohbetsiz bırakmayacağız.”

Festival Yönetmeni

Yavuz Gözeller

Festivalde Ödüller Sahiplerini 17 Kasım’da Bulacak

Yarışmanın jüri başkanlığını Home Movies – İtalyan Amatör Film Arşivi’nin kurucu direktörü Paolo Simoni’nin üstleniyor. Jüride Simoni’nin yanında sanatçı, yönetmen ve akademisyen Terry Flaxton, Protocinema’nın kurucusu ve küratör Mari Spirito, SALT Araştırma ve Programlar Yardımcı Direktörü Fatma Çolakoğlu ve Altyazı yayın kurulu üyesi ve akademisyen Ayça Çiftçi  de yer alıyor. Ödüller, 17 Kasım’da sahipleriyle buluşacak.

Festival Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin:

https://istanbulexperimental.com   

 

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.