Haberler

2. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali Başlıyor!

Bu yıl 2.si gerçekleşecek Başka Sinema Ayvalık Film Festivali başlıyor.

2. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, 4-9 Ekim tarihleri arasında Kariyo&Ababay Vakfı (KAV) ana sponsorluğunda Ayvalık’ta gerçekleştirilecek. Ancak geçtiğimiz yılda da olduğu gibi festivale çevre illerden izleyiciler de katılım gösterecek.

Gösterimlerinin gerçekleştiği pek çok festivalden ödülle dönen yapımların yanı sıra festivalde; yönetmen ve film ekiplerinin de katılımıyla atölyeler, söyleşiler, paneller konserler ve genç ve çocuklara yönelik etkinlikler de düzenlenecek. Açılış töreni 4 Ekim akşamı Ayvalık Anfitiyatro‘da gerçekleştirilecek törende; Mehmet Açar, Gaye Boralıoğlu, Damla Sönmez, Mahmut Fazıl Coşkun ve Gürcan Keltek‘ten oluşan kurulun verdiği kararla yılın yönetmenine 100 bin TL para ödülü verilecek. Törenin açılışı ise, Pedro Almodóvar imzalı Acı ve Zafer (Dolor y Gloria) ile gerçekleştirilecek.

İki kısa film Türkiye prömiyerini Ayvalık Film Festivali’nde yapacak!

Babaların Günahı” şeklinde adlandırdığımız Türkiye sineması seçkisi, sadece son dönemin kısa filmlerinden oluşmuyor. Seçkide ayrıca, Türkiye prömiyerini Ayvalık Film Festivali‘nde yapacak iki kısa film yer alıyor: Siyah Güneş (Arda Çiltepe) ve Cadı Üçlemesi 13+ (Ceylan Özgün Özçelik).

Festivalde, geçtiğimiz günlerde sona eren Adana Film Festivali‘nden ödülle dönen Nuh Tepesi (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Görüntü Yönetmeni ödülleri), Görülmüştür (En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu), Aden (En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Sanat Yönetmeni), Uzun Zaman Önce (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu), Küçük Şeyler (En İyi Senaryo, En İyi Erkek Oyuncu) gibi yapımlar da yer alıyor. Ayrıca, Adana Film Festivali‘nde Yılmaz Güney Ödülü ve SİYAD’ın Cüneyt Cebenoyan anısına verdiği En İyi Film ödülüne layık görülen yönetmen Pelin Esmer‘in Kraliçe Lear isimli uzun metraj belgeseli de Ayvalık Film Festivali‘nde izleyicilerle buluşmayı bekliyor.

Tüm dünyadan gelen hikayeler!

Yerli yapımların yanı sıra festivalde, ”Ne içeride ne dışarıda” seçkisi ile, yılın en çok beğenilen yapımlarından Eş Anlamlılar, Parazit, Sonsuzluk Üzerine, Görünmez Yaşam, Üzgünüz Size Ulaşamadık, Onun Adı Patrunya, Genç Ahmed ve Hain gibi filmlerin yanı sıra; California Dreaming, Bal Ülkesi ve Jim’le tanışmak gibi belgeseller de yer alacak.

”Ortak Gelecek” ile Yunanistan Sineması!

Yunanistan sınırında yer alan Ayvalık’ta gerçekleştirilecek festivalde, ”Ortak Gelecek” adıyla Yunan yapımların gösterileceği bir bölüm yer alıyor. Bu kapsamda son dönemde Yunanistan’da beğeni toplayan yapımların yanı sıra, Yunanistan ile ”Ortak Gelecek” meselesi de konu alınacak.

Sinema salonları olmadan olmaz!

Teknolojinin gelişmesiyle, beyaz perdeden film izleme keyfinin bilgisayarlara ve hatta elimizdeki küçük telefonlara taşındığı aşikardır. Bu kapsamda festivalde, ”Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar” başlığı altında yedi film ve iki panelden oluşan seçkide; Existenz (David Cronenberg), Mullhound Çıkmazı (David Lynch), Ağaçlardan Bahsetmek (Suhaib Gasmelbari) ve Renkli-Türkçe (Ahmet Çadırcı) gibi yapımlar ile durumun içinde bulunduğumuz yüzyılı nasıl etkilediği tartışılıyor.

Kapanış, Bizim İçin Şampiyon ile!

Festival, 4-9 Ekim tarihleri arasında Eski Kız Meslek Lisesi Bahçesi, Yeni Mahalle Düğün Alanı, Armutçuk Düğün Alanı, Eski Köy Pazarı Meydanı ve Cunda Pazar Meydanı‘nda gerçekleştirilecek. Festivalin kapanışının yapılacağı Cunda Pazar Meydanı’nda ise, kapanış filmi olarak yönetmenliğini Ahmet Katıksız‘ın üstlendiği ve başrollerinde Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah ve Fikret Kuşkan gibi önemli isimlerin yer aldığı ”Bizim için Şampiyon” gösterilecek. Gösterimin ardından filmin yönetmen ve oyuncuları seyircilerde buluşacak.

Programın açıklanmasının ardından geçtiğimiz hafta Biletix üzerinden satışa sunulan festival biletleri, 28 Eylül itibariyle Ayvalık Sanat Fabrikası gişesinden de satılacak. Haftaiçi ve gündüz seansları, öğrenci ve 65 yaş üstü için 6TL olarak düzenlenen festival biletleri; ön satışta 12 TL, festival süresinde ise 15 TL olarak satışa sunulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gaye Kiper
1996 yılının Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Mütercim-Tercüman olmanın yanı sıra hayatının her döneminde olduğu gibi yine sanatla ilgileniyor. Uzun süre Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde tiyatro eğitimi aldı ve her daim kendisini farklı mutluluklara yönelten sinema ve tiyatro dünyasını çok sevdi. Şimdilerde ise, bu dünyasına bir de seyahati kattı ve gezip görme merakından kendisini alamıyor. Gelecekte bir gün bu sanat dünyasının bir parçası olabilmeyi umuyor.

Yorum yaz