Sinema tarihinde birçok kez bir araya gelmiş olan, çizdikleri karakterlerle hafızalarımızda unutulmaz yerler edinen romantik çiftler, her dönem hatırlanmaya devam ediyor. Özellikle 1940-1970 arası Amerikan sinemasında beraberlikleri ile akıllardan çıkmayan bazı önemli çiftleri bir araya getirdik.

sinemaa

Rock Hudson & Doris Day

doris

Screwball komedilerin unutulmaz çiftlerinden Rock Hudson ve Doris Day, Pillow Talk (1959), Lover Come Back (1961) ve Send Me No Flowers (1964) filmlerindeki karakter ve uyumları ile akla ilk gelen isimlerdendir. Filmlerinin başında çekişme yaşayan çift, ardından birbirlerine aşık olurlar.

Jack Lemmon & Shirley Maclaine

Jack-Lemmon-with-Shirley-MacLaine-in-The-Apartment-1960

Sokak Kızı Irma ve Garsoniyer filmleri ile parlayan bu iki yıldız, sinema tarihinin en karizmatik aşıkları olarak hafızalara kazınmıştır. Başrollerinde birlikte bulundukları filmler genelde dramatik sonlarla hatırlanır.

Spencer Tracy & Katharine Hepburn

151113_YMRT_Spencer-Tracy-Katherine-Hepburn.jpg.CROP.promo-xlarge2

Screwball komedinin akla ilk gelen diğer çiftlerinden olan Spencer Tracy ve Katharine Hepburn birçok filmde birlikte rol almıştır. Woman of The Year, Keeper of the Flame, Without Love, The Sea of Grass, State of The Union, Adam’s Rib, Pat and Mike ve Guess Who’s Coming to Dinner filmleri ile romantizmi kavgaları ile süslemişlerdir.

Elizabeth Taylor & Richard Burton

6th March 1964: Elizabeth Taylor gives her future husband Richard Burton (1925-1984) a cursory haircut with a pair of scissors. (Photo by William Lovelace/Express/Getty Images)

Önemli yönetmenlerle çalışmış olan bu ikili, gerçek hayatta 10 yıl evli kalmıştır. Bu süre boyunca 11 farklı filmde birlikte yer alan çiftin romantizmlerini filmlere yansıtmış olduğu söylenir. Unutulmaz filmleri ise şunlardır: Cleopatra (1963), The V.I.P.S (1963), The Sandpiper (1965), Kim Korkar Hain Kurttan? (1966), Doctor Faustus (1967), The Taming of the Shrew (1967), The Comedians (1967), Boom (1968), Anne of the Thousand Days (1969), Hammersmith is Out (1972) ve Under Milk Wood (1972).

James Dean & Natalie Wood

rebel without 3

James Dean’in ölümünün hemen öncesinde çekimleri biten filmi, Dean’in görememiş olması sebebiyle bu ikili bir yandan da hüzünle birlikte anılır.

Asi Gençlik filmiyle dikkatli üzerine çeken çift, birlikte başrolü paylaştıkları diğer partnerleri ile, aynı uyumu yakalayamadıklarını da belirtmişlerdir. Sinema tarihinin asi, romantik ve sürprizli çiftlerinden olan Dean ve Wood, gençlik ve romantizm filmleriyle hatırlanırlar.

Judy Garland & Mickey Rooney

151030_YMRT_judy-garland-mickey-rooney.jpg.CROP.promo-xlarge2

Dokuz farklı Andy Hardy filminde başrolü paylaşan bu ikili, ilginç aşk hikâyelerinin en önemli çiftlerindendir. Canlandırdıkları farklı karakterler ve aşk hikâyeleri, sürprizli filmlerde karşımıza çıkmaları ihtimalini getirmiştir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.