1917 (2019)

1917 (2019), geçtiğimiz hafta gerçekleşen 77. Altın Küre Ödül Töreni’nden drama dalında “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerini toplayarak yıl boyunca dikkat çekmeye devam edecek filmler arasında yerini almış durumda. American Beauty (1999) ile daha önce de “En İyi Yönetmen” dalında Oscar’a layık görülen İngiliz yönetmen Sam Mendes, senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği yapımıyla izleyiciyi Birinci Dünya Savaşı’nın karanlık atmosferine götürüyor.

Film, Schofield ve Blake isimli iki İngiliz askerin düşman bölgesine geçerek 1600 askerin hayatını kurtaracak bir mesajı yerine iletme görevini konu alıyor. İçinde Blake’in erkek kardeşinin de bulunduğu bölüğü kurtarmak için sadece birkaç saati olan bu iki askeri, çetin bir yaşam mücadelesi ve şiddetli bir savaş gerçekliği bekliyor. Gerilim dolu olay örgüsünün çekim teknikleriyle desteklendiği 1917’nin oyuncu kadrosunda ise Richard Madden, Benedict Cumberbatch, Dean-Charles Chapman, George MacKay, Andrew Scott, Colin Firth gibi sevilen isimler var.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Sam Mendes
Oyuncular: Richard Madden, Benedict Cumberbatch, Dean-Charles Chapman, George MacKay, Andrew  Scott, Colin Firth

Yazar Hakkında

Yağmur Baki

1994, Ocak ayında doğdu. Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Basılı yayınlarda ve yayınevinde editörlük ve içerik yazarlığı yaptıktan sonra şimdilerde dijitali deneyimliyor. Edebiyatta ve sinemada durum hikayeleriyle ilgileniyor.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.